عشایر آذربایجان‌شرقی ماشینی کوچ کنند
عشایر آذربایجان‌شرقی ماشینی کوچ کنند
مدیرکل امور عشایر آذربایجان‌شرقی از عشایر استان خواست برای ورود به مناطق ییلاقی عجله نکنند و امسال ترجیحاً با خودرو کوچ کنند.

به گزارش عصرتبریز، محمدحسن آل‌هاشم در جلسه شورای هماهنگی ادارات تابعه سازمان جهاد کشاورزی استان با بیان اینکه کوچ بهاره امسال عشایر به دلیل شیوع بیماری کرونا با تاخیر انجام می‌شود و طبق تاریخ کوچ پیش نمی‌رود، گفت: عشایر تا هر زمانی که ممکن است می‌توانند در مناطق قشلاقی بمانند.

وی گفت: هنوز هم مراتع مناطق قشلاقی وضعیت خوبی دارند، ضمن این‌که هوا هم هنوز آنقدر گرم نشده که چرای دام در مراتع مناطق قشلاقی سخت باشد، لذا تاخیر در کوچ مشکلات زیادی برای عشایر در پی نخواهد داشت.

وی با اشاره به تداوم خدمات‌رسانی به عشایر در مناطق قشلاقی، افزود: روند آبرسانی سیار، توزیع آرد و دیگر نهاده‌ها به عشایر در مناطق قشلاقی متوقف نشده و آنها کماکان می‌توانند خدمات دریافت کنند.

مدیر کل امور عشایر استان افزود: در این شرایط کرونایی عشایری که به مناطق ییلاقی بروند هم جریمه می‌شوند و هم اینکه امکان تعلیف دستی به‌دلیل عدم شروع ارائه خدمات در این مناطق را ندارند، لذا توصیه می‌شود عشایر کوچ بهاره خود را حداقل تا ۱۵ اردیبهشت که تاریخ رسمی کوچ هم هست، به تعویق بیاندازند.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده برای تسهیل کوچ ماشینی عشایر در این شرایط کرونایی گفت: عشایر برای کوچ ماشینی نیاز به اخذ مجوز از دامپزشکی و منابع طبیعی داشته و تنها داشتن دفترچه عشایری برای کوچ کفایت نمی‌کند.

وی ادامه داد: همچنین امسال برای سهولت کوچ ماشینی عشایر محدودیت مربوط به کددار بودن خودرو برای راهداری هم حل شده و عشایر با هر خودرویی می‌توانند کوچ کنند.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان، آل‌هاشم از عشایر خواست تا در این شرایط کرونایی کوچ سنتی را کنار گذاشته و به صورت ماشینی کوچ کنند.