ستاد احیای دریاچه ارومیه به خودی خود تعطیل شد
ستاد احیای دریاچه ارومیه به خودی خود تعطیل شد
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی گفت: ستاد احیای دریاچه ارومیه به خودی خود تعطیل شد و تعهداتی ایجاد کرد که حدود ۱۵ میلیارد بدهی به ما تحمیل شد.

به گزارش عصرتبریز، اکبر فتحی در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی آذربایجان‌شرقی که با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت در استانداری آذربایجان‌شرقی برگزار شد، اظهار داشت: نهضت احداث گلخانه را در استان راه‌اندازی کردیم که اگر بتوانیم گلخانه‌ها را راه‌اندازی کنیم، در فضای ایجاد شده از قبال گلخانه‌ای کردن کشت‌ها، می‌توانیم به کشت ذرت دانه‌ای و سویا و کلزا اختصاص دهیم و این نهاده‌های دامی را در این اراضی آزاد شده کشت کنیم که باید یارانه بند الف تبصره ۱۸ برای توسعه گلخانه‌ها اختصاص یابد.

وی با بیان اینکه در مورد تأمین نهاده‌های دامی استان باید تلاش بیشتری صورت گیرد، افزود: برخی جوجه‌ریزی‌ها نهاده دریافت نکرده‌اند ولی بیرون از شبکه توزیع دولت به هر قیمتی پیدا می‌شود در حالی که با ارز دولتی نایاب شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه ذخایر به حد کافی داریم ولی ارائه قطره‌چکانی، مرغ‌داران را ورشکست می‌کند، تصریح کرد: خود تشکل‌های صنفی کشاورزی می‌توانستند با واردات نهاده‌های دامی، مشکل آن را حل کنند ولی موانع موجود جلوی تحقق این امر را گرفت.

وی تاکید کرد: می‌توانیم با واردات نهاده‌های دامی و کشاورزی توسط تشکل‌های صنفی این حوزه، به قطب تأمین این نهاده‌ها برای شمالغرب کشور تبدیل شویم ولی باید این تشکل‌ها در صدور مجوزهای لازم حمایت شوند.

فتحی در ادامه با انتقاد از اینکه در تنظیم بازار این سؤال مطرح است که پیاز در جیرفت ۹۰۰ تومان است، لذا با تعرفه عوارضی، کشاورزان در اسفند تا اوایل اردیبهشت، اصلاً برداشت نمی‌کردند تا جلوی صادرات باز شده و قیمت تعدیل شود، گفت: با خرید حمایتی باید از این کشاورزان حمایت کنیم، چراکه این وضعیتی که برای جیرفت پیش آمده، دو ماه دیگر برای این استان رخ می‌دهد.

وی ابراز داشت: برای تعدیل قیمت‌ها، باید خرید حمایتی تکلیف شود و انبار کنیم تا قیمت عرضه و تقاضا را تنظیم کنیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی همچنین به موضوع خرید گندم و تأخیر در پرداخت مطالبات گندم‌کاران هم اشاره کرد و گفت: برداشت گندم در آذربایجان‌شرقی در آخر فصل برداشت گندم است که در تأمین نقدینگی هر سال با مشکل مواجهیم. آیا دولت نمی‌تواند هر سال سهم هر استان را مشخص کرده و استانی نظیر استان ما در پرداخت مطالبات به مشکل برخورد نکند؟

وی ادامه داد: در این فصل کرونایی، کشورها مانع صادرات محصولات کشاورزی خواهند شد لذا باید با تأمین نقدینگی و پرداخت مطالبات مانع دلسردی و حتی ایجاد بازار سیاه و قاچاق شویم.

فتحی با تاکید بر اینکه افزایش عملکرد و جهش تولید، بدون تأمین نیازهای بخش کشاورزی ممکن نیست، ابراز داشت: شل کن سفت کن پتروشیمی‌ها در فروش کود باعث ایجاد مشکلات برای بخش کشاورزی شده چراکه اولویت آنها صادرات است، لذا باید اول کودهای داخل را تأمین کنند سپس به فکر صادرات باشند.

وی، اهمیت تکمیل احداث شبکه‌های آبیاری و زهکشی رود ارس برای دشت‌های شمال آذربایجان‌شرقی تا تبریز را یادآور شد و گفت: این پروژه که جزو پروژه‌های اقتصاد مقاومتی است، ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و معطل اعتبار برای تکمیل ۵ درصد است تا اراضی به زیر کشت برود که با تکمیل آن، ۲۰ هزار هکتار از اراضی پایاب، ۲۰۰ هزار تن محصولات کشاورزی تولید خواهد کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی تصریح کرد: ضمن اینکه نمی‌توانیم از این پروژه بهره‌برداری کنیم، این پروژه هم در آستانه تخریب است چراکه امکان و اعتبارات نگهداری هم نداریم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: ستاد احیای دریاچه ارومیه به خودی خود تعطیل شد و تعهداتی ایجاد کرد که حدود ۱۵ میلیارد بدهی به ما تحمیل شد و نمی‌توانیم شبکه‌های متعهد شده در این ستاد را اجرا و اراضی را تحت کشت ببریم.