احداث هزار واحد مسکونی در شمال تبریز و شهرک اندیشه
احداث هزار واحد مسکونی در شمال تبریز و شهرک اندیشه

شهردار تبریز گفت: شهرداری تبریز از محل منابع خود در حال احداث یک هزار واحد مسکونی در شمال تبریز و شهرک اندیشه است.

به گزارش عصرتبریز، ایرج شهین‌باهر در حاشیه جلسه کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تبریز، حل معضل حاشیه‌نشینی را نیازمند تغییرات اساسی در قوانین کلی کشور دانست و گفت: هر چند شهرداری تبریز وظیفه اصلی ساخت و ساز را بر عهده ندارد، ولی از محل منابع خود در حال احداث یک هزار واحد مسکونی در شمال تبریز و شهرک اندیشه است.

وی افزود: با این وجود سعی داریم از قوانین موجود به نحو احسن استفاده کرده و در مدت مسئولیت خود بخشی از این مشکل را برطرف سازیم.

وی با بیان این‌که در پی حل مشکل حاشیه‌نشینی در سطح کلان کشوری هستیم، اظهار کرد: قوانین و بخشنامه‌های موجود در کل کشور موجب شده گام‌های اساسی در ساماندهی حاشیه‌نشینی برداشته نشود، از این رو در پی تدوین تعدادی بخشنامه و قوانین از طریق نمایندگان محترم مجلس هستیم تا به صورت مصوبه مجلس و دستورالعمل هیات وزیران ابلاغ شود.

وی بیان کرد: تلاش ما آماده‌سازی واحدهایی در راستای جابجایی و ساماندهی ساکنین بافت‌های حاشیه‌نشین است.

شهین‌باهر از وجود ۱۰۰ هزار واحد مسکن حاشیه‌نشین و بدمسکن در بافت حاشیه تبریز خبر داد و گفت: تا زمانی که ۱۰۰ هزار واحد در بافت حاشیه‌نشین نوسازی و احداث نشود، همچنان با معضل حاشیه‌نشینی مواجه هستیم.

وی با تاکید بر لزوم مشارکت و پای کار آمدن دولت در رفع این مشکل، تشریح کرد: سیاست‌های شورای شهر و اراده شهرداری تبریز برای حل این مشکل کافی نیست و نیازمند تغییراتی در قوانین دولتی هستیم به گونه‌ای که دولت پای کار بیاید و بتوانیم از این منابع استفاده کرده و به صورت حجیم و اساسی بحث حاشیه‌نشینی را حل کنیم.

وی از اجرای پنج کیلومتر پله‌گذاری در مناطق حاشیه‌نشین خبر داد و افزود: در هر حال شهروندانی در این مناطق زندگی می‌کنند و ما به کرامت انسانی اعتقاد داشته و تلاش داریم این شهروندان حداقل به راحتی رفت و آمد کنند.

شهردار تبریز با بیان اینکه این اقدامات مسکن بوده و درمان اساسی نیست، گفت: حال که نمی‌توانیم به طور اساسی مشکل حاشیه‌نشینی را برطرف سازیم، حداقل می‌توان وضع موجود را برای زندگی آسوده تر مطلوب کرد.

به نقل از روابط عمومی شهرداری تبریز، وی در پایان خاطرنشان کرد: پس از سال‌ها تجربه در حوزه شهرسازی معتقدم برای رفع حاشیه‌نشینی، نیازمند تغییر در قوانین موجود و ایجاد ارزش افزوده در این مناطق هستیم و کاری کنیم که سرمایه‌گذاری‌های کلان در آن‌ها صورت گیرد.