زنده نگاه داشتن ياد شهدا آرمان‌های نظام را حفظ می‌کند
زنده نگاه داشتن ياد شهدا آرمان‌های نظام را حفظ می‌کند
امام جمعه تبریز گفت: امروز زنده نگاه داشتن یاد و خاطره رشادت و از خودگذشتگی رزمندگان اسلام می‌تواند آرمان‌های نظام را حفظ کند.

به گزارش عصرتبریز، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل‌هاشم در مراسم توزیع بسته‌های معیشتی هنرستان دخترانه سمیه تبریز، با گرامی‌داشت یاد و خاطره شهدای عملیات بیت‌المقدس و آزادسازی خرمشهر گفت: «خرمشهر را خدا آزاد کرد» اگرچه جمله‌ای کوتاه، اما از ماندگارترین جملات تاریخ سیاسی ایران معاصر است و این دکترین سیاسی و الهی امام قابل تأمل است.

وی با بیان اینکه این عملیات در ۴ مرحله انجام گرفت، گفت: امام با این جمله می‌خواستند بفرمایند از کسی غیرخدا کاری ساخته نیست و کسی کاری نمی‌تواند بکند.

حجت‌الاسلام آل‌هاشم، افزود: امّا بزرگ‌تر از این حادثه، این بود که امام(ره) آن مرد خدا و حکیم الهی به معنای واقعی کلمه وقتی خرّمشهر آزاد شد و زمانی که مجاهدت به‌بار نشست، فرمود که خرّمشهر را خدا آزاد کرد.

وی در تبیین معنای جمله «خرّمشهر را خدا آزاد کرد» گفت: این یعنی اگر شما مجاهدت کردید، قدرت خدا می‌آید پشت شما. اگر لشکری عقبه‌اش، ذخیره‌اش قدرت الهی باشد، این لشکر شکست‌ناپذیر می‌شود.

آل‌هاشم تاکید کرد: امام به ما فهماند که وقتی مجاهدت می‌کنید، وقتی تنبلی نمی‌کنید، وقتی وارد میدان می‌شوید، وقتی نیروهای خودتان را به صحنه وارد می‌کنید، اینجا قدرت خدا است که پشت سر شماست، از این رو خرّمشهر را خدا آزاد می‌کند.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی اضافه کرد: با این منطق، همه دنیای مسخّرِ استکبار را هم خدا می‌تواند آزاد کند. با این منطق، فلسطین هم می‌تواند آزاد بشود. با این منطق، هر ملّتی می‌تواند مستضعف نماند؛ به شرطی که این منطق تحقّق پیدا کند.

وی با بیان اینکه وقتی با این منطق وارد میدان شدیم، ترس و مرعوب شدن وجود نخواهد داشت، گفت: با این منطق قدرت نظامی یا تبلیغاتی یا پولی و مالی و اقتصادیِ قدرت‌ها در مقابل ما، دیگر ترسناک و هولناک نخواهند بود؛ چون به قدرت خدا متّکی هستیم.

آل‌هاشم با اشاره به خیانت‌های صورت‌گرفته در آن زمان علیه نظام اسلامی و خاک عزیزمان گفت: اگر خیانت بنی‌صدر نبود، به هیچ وجه خرمشهر سقوط نمی‌کرد.

وی با تاکید بر اینکه فرماندهی هوشیارانه امام راحل و وحدت نیروهای مسلح عامل پیروزی در خرمشهر و آزادسازی این شهر بود، خاطرنشان کرد: امروز زنده نگاه داشتن یاد و خاطره رشادت و از خودگذشتگی رزمندگان اسلام می‌تواند آرمان‌های نظام را حفظ کرده و این نظام الهی را از گزند توطئه‌های دشمنان مصون نگاه دارد.

آل‌هاشم، در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به کمک‌های مومنانه مردم در رزمایش مواسات گفت: مردم خطه آذربایجان در راستای درمان و کمک به اقشار آسیب‌دیده از کرونا با محوریت مساجد صحنه‌هایی بی‌نظیر از همدلی را به نمایش گذاشته‌اند.

امام جمعه تبریز افزود: مردم استان ما از اوایل فروردین ماه سال جاری با تشکیل ستاد پشتیبانی از مدافعان سلامت به کمک نیازمندان و آسیب‌دیدگان از ویروس کرونا شتافتند و با فرمان رهبر معظم انقلاب در جشن نیمه شعبان کمک‌های مومنانه مردم جلوه‌ای دیگر به خود گرفت و امروز سراسر ایران اسلامی صحنه‌های بی‌نظیر از شکوه همدلی است.