مبارزه با فساد مقطعی و تشریفاتی نیست
مبارزه با فساد مقطعی و تشریفاتی نیست
رئیس قوه قضاییه گفت: رویکرد مبارزه با فساد در قوه قضاییه امری مقطعی و تشریفاتی و اعلامی نیست و به‌صورت مستمر ادامه خواهد داشت.

به گزارش عصرتبریز، آیت‌‎الله سید ابراهیم رئیسی در جلسه صبح امروز شورای عالی قوه قضاییه با تبریک دهه کرامت و میلاد خجسته امام رضا (ع) اظهار داشت: توجه به فرهنگ رضوی و رفتار کریمانه، مردمی بودن و گره‌گشایی از کار مردم به ویژه مستضعفن و حق‌جویی و عدالت‌طلبی باید مورد توجه دستگاه قضایی و همه کارگزاران نظام اسلامی باشد.

رئیس قوه قضاییه با تقدیر از رهبر فرزانه انقلاب و رهنمودهای حکیمانه و لازم‌الاتباع ایشان به مسئولان عالی قضایی در هفته قوه قضاییه، خاطرنشان کرد که فرامین و حمایت‌های مقام معظم رهبری از دستگاه قضایی برای همه اجزای قوه قضاییه مسئولیت‌آور است.

رئیسی «تحول‌خواهی» را نخستین مسئولیت همه بخش‌های قوه قضاییه دانست و گفت: هیچ مسئولی نباید در میدان تحول‌خواهی غایب باشد و همه اجزای قوه قضاییه باید در این امر خطیر نقش‌آفرینی کنند.

رئیس قوه قضاییه با بیان این‎که پیگیری سند تحول قضایی تا تبدیل وضع موجود به وضع مطلوب با قوت ادامه خواهد داشت، متذکر شد: همه مسئولان ستادی و استانی و همکاران دستگاه قضا در تمام بخش‌ها باید کاری کنند که تغییر رویکردها و رفتارها در قوه قضاییه برای مردم کاملاً ملموس باشد.

رئیسی، دومین محور مورد تأکید مقام معظم رهبری را مبارزه قاطع با فساد عنوان کرد و افزود: رویکرد مبارزه با فساد در قوه قضاییه امری مقطعی و تشریفاتی و اعلامی نیست و اقداماتی که دادسراها و دادگاه‌ها در رسیدگی به پرونده‌های فساد انجام می‌دهند، به‌صورت مستمر ادامه خواهد داشت.

رئیس قوه قضاییه این نکته را هم به همکارانش در دستگاه قضا متذکر شد همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند، در جریان مبارزه با مفاسد و رسیدگی به پرونده‌های فساد باید حق و عدالت در تصمیم‌سازی‌ها، تصمیم گیری ها و اقدامات مراجع قضایی ملاک باشد.

رئیسی با تأکید بر این‎که مبارزه با فساد تضمین‌کننده سلامت نظام اداری در کشور است، لازمه این مبارزه را توجه به سلامت نظام قضایی به عنوان نهادی نظارتی و اصلاح‌گر دانست و خاطر نشان کرد: نباید از حفظ و ارتقاء سلامت دستگاه قضایی غفلت شود.

رئیس قوه قضاییه به قضات و کارکنان دستگاه قضا توصیه کرد کوچک‎ترین تخلف و فساد در سیستم قضایی را بزرگ تلقی کرده و نسبت به آن با قاطعیت عکس‌العمل نشان دهند و تأکید کرد: اگر بخواهیم مبارزه با فساد موفقیت‌آمیز باشد، باید سلامت دستگاه قضایی از درون نیز حفظ و تضمین شود.

رئیسی درباره توجه به مردم و حمایت از گزارشگران فساد و ناهیان از منکر به عنوان یکی از فرامین مقام معظم رهبری به دستگاه قضا، به ناهیان از منکر اطمینان داد هر گاه مانع از بروز یا تداوم انجام منکری شدند، از سوی قوه قضاییه پشتیبانی خواهند شد.

رئیس قوه قضاییه همچنین خاطر نشان کرد که دستگاه قضایی از گزارشگران فساد برای افشا و اعلام مفاسد اداری و اقتصادی حمایت حقوقی و قانونی خواهد کرد و اجازه نخواهد داد احدی متعرض آنها شود.

رئیسی با اشاره به بخشنامه‌ای که سال گذشته برای حمایت از سازمان‌های مردم‌نهادی صادر شد که دستگاه قضایی را در پیشبرد مأموریت‌هایش یاری می‌دهند، از همکاران قضایی خواست که به این بخشنامه که سازوکار مشارکت‌های مردمی بر اساس قانون را تبیین کرده، اهتمام ویژه داشته باشند.

رئیس قوه قضاییه حمایت از تولید و تولیدگران را از دیگر برنامه‌های دستگاه قضا در چارچوب رهنمودهای مقام معظم رهبری عنوان و تأکید کرد: هیچ کارگاه و کارخانه‌ای در کشور نباید در هیچ شرایطی و به هیچ بهانه‌ای دچار توقف و تعطیلی شود.

رئیسی با تقدیر از زحمات همکارانش در سراسر کشور که سال گذشته موجب احیای هزاران واحد تولیدی در آستانه تعطیلی و ورشکستگی شدند، بر لزوم تداوم جدی این روند در سال جاری نیز تأکید کرد و گفت: حفظ اشتغال و رونق و جهش تولید، به طور جدی در دستور کار همه بخش‌های قوه قضاییه قرار دارد.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به وضعیت نابسامان بازار و افزایش قیمت‌ها گفت: لجام گسیختگی قیمت‌ها در بازار مسکن به هیچ وجه برای مردم قابل تحمل نیست و اصلاح این شرایط اقدام انقلابی و جهادی مسئولان امر را می‌طلبد.

رئیسی با یادآوری مجدد مسئولیت دولت در تسعیر، قیمت‌گذاری و نظارت بر بازار، افزود: بازار مسکن چندین سال مورد غفلت و بی‌توجهی بود و حالا که قرار است اقدامی برای کنترل وضعیت شود، باید کارها جدی و جهشی باشد تا هر چه زودتر مشکلات مردم برطرف شود.

رئیس قوه قضاییه در سخنانش به تحولات آمریکا و اروپا هم گریزی زد و با تأکید بر این‎که امروز برای همه عالم روشن شده آمریکا بزرگ‎ترین ناقض حقوق انسان و ادعاهای حقوق بشری غربی‌ها پوشالین است، تصریح کرد: نظام استکباری در برابر عدالت‌خواهی و حق‌طلبی مردم آمریکا و اروپا سیاست سرکوب را در پیش گرفته است تا فریاد آنها را در نطفه خفه کند.

رئیسی ادامه داد: در شرایطی که اروپایی‌ها هم در کنار آمریکا حق حیات و آزادی مردم را با قتل و خشونت تضیع می‌کند، سه کشور اروپایی برای تشدید فشارها بر ایران به آژانس و شورای حکام پیشنهاد می‌کنند علیه جمهوری اسلامی قطعنامه صادر کند.

رئیس قوه قضاییه با تأکید بر غیرقابل اعتماد بودن اروپایی‌ها، ادامه داد: ما این سه کشور اروپایی را که بعد از شهادت حاج قاسم از اقدام تروریستی آمریکا حمایت کردند، به خوبی می‌شناسیم اما برخی در داخل تصور می‌کردند با اعتماد به آنها و عدم توجه به داشته‌های خودمان می‌توانند کارشان را پیش ببرند.

رئیسی از مردم به ویژه جوانان متعهد و کارآمد به عنوان بزرگ‎ترین سرمایه کشورمان یاد کرد که کشور را در برابر توطئه‌ها و فتنه‌ها حفظ می‌کند و به کسانی که به غربی‌ها اعتماد کردند توصیه کرد تا فرصت باقی است رویکرد خود را تغییر دهند تا ایران اسلامی با اتکال به خداوند و اعتماد و اتکا به داشته‌های خود در مسائل داخلی و خارجی بدرخشد.