پورمحمدی: فرهنگ وقف در جامعه حفظ شود
پورمحمدی: فرهنگ وقف در جامعه حفظ شود
استاندار آذربایجان‌شرقی گفت: ضروری است از طریق رسانه‌ها و بهرهگیری از فضای مجازی به موضوع وقف بیش از پیش پرداخته شود.

به گزارش عصرتبریز، محمدرضا پورمحمدی در دیدار مدیران اوقاف و امور خیریه آذربایجان‌شرقی با وی به مناسبت هفته وقف، اظهار داشت: فرهنگ متعالی وقف، مصداق بارز احسان ماندگار، صداقت در کار خیر و تلاش برای کم کردن دردهای همنوعان و تعالی اجتماعی و اقتصادی جامعه است که باید بیش از پیش به این مهم پرداخته شود.

وی با اشاره به این‌که دین مبین اسلام، دینی جامع و کامل است و در این مکتب حیات بخش برای همه افراد و اقشار، برنامه‌های زندگی و حقوق اجتماعی و انسانی در نظر گرفته شده است، گفت: وقف به عنوان یک سنت حسنه مورد سفارش در دین مبین اسلام و بهترین مسیر برای رستگاری و باقیات صالحات است.

پورمحمدی با اشاره به این‌که ترویج و حفظ فرهنگ وقف یکی از الزامات تحقق تمدن اسلامی است، ادامه داد: وقف نه تنها از نظر اقتصادی برای جامعه اسلامی بسیار مهم و اثرگذار است، بلکه یک سرمایه اجتماعی به شمار می‌رود که از این قابلیت در راستای اعتلا و آبادانی ایران اسلامی می‌توان به نحو شایسته‌ای بهره‌برداری کرد.

استاندار آذربایجان‌شرقی گفت: وقف می‌تواند در عرصه‌های متعددی با توجه به نیاز امروز جامعه و منافع عمومی از جمله پزشکی، علم و فناوری، کمک به ساخت مسکن محرومان، ازدواج جوانان و کمک به درمان بیماران تعریف و ترویج شود.

وی افزود: کارشناسان امر باید به نیکوکاران و خیرانی که قصد وقف اموال خود را دارند، مشاوره‌ و راهنمایی‌های لازم را ارائه کنند تا نیت آن‌ها متناسب با نیاز روز مردم باشد.

پورمحمدی اظهار کرد: وجود وقف‌هایی متناسب با نیاز روز مردم استان یکی از اولویت‌هایی است که می‌تواند در رفع مشکلات و معضلات مردم، دولت را یاری کند.

ثبت ۲۰ وقف جدید در سال‌جاری در آذربایجان‌شرقی

مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان‎شرقی نیز در این دیدار با ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده در حوزه امور فرهنگی و خیریه، از ثبت ۲۰ وقف جدید در سال‌جاری در استان خبر داد.

حجت‌الاسلام سیدشهاب حسینی با اشاره به اهمیت سنددار کردن موقوفات در راستای جلوگیری از موقوفه خواری، گفت: طی یک سال اخیر، ۱۲۷۹ سند برای موقوفات استان اخذ شده است.

وی با بیان این‌که اداره کل اوقاف و امور خیریه استان از جمله ارگان‌های پیشتاز در اجرای قانون جامع حدنگار است، افزود: در شهر تبریز و در راستای تسهیل‌گری در امور مردم، نواحی اوقاف را به پنج ناحیه توسعه دادیم که ناحیه سه ویژه موقوفه قایم مقام فراهانی بوده و ناحیه چهار ویژه موقوفه‌های ربع رشیدی است.