احتمال سردی هوا و خسارت به محصولات کشاورزی وجود دارد
احتمال سردی هوا و خسارت به محصولات کشاورزی وجود دارد
سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی با صدور اطلاعیه‌ای درباره احتمال سرد شدن هوا و بارش باران و آسیب‌دیدگی محصولات باغی و زراعی به کشاورزان هشدار داد.

به گزارش عصرتبریز، در اطلاعیه سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی به کشاورزان استان توصیه شده است: با توجه به کاهش ۵ درجه‌ای دما در آذربایجان‌شرقی، کشاورزان و بهره‌برداران، میزان رطوبت و تهویه در گلخانه‌ها، مرغداری‌ها و دامداری‌ها را کنترل کرده و عملیات برداشت محصولات کشاورزی را مدیریت کنند.

کوچک نمودن دریچه پرواز برای جلوگیری از ورود هوای سرد و عوامل بیماری‌زا و آفات به کندوهای عسل، محافظت از تأسیسات کشاورزی از جمله گلخانه‌ها و انبارها با توجه به نوسانات دمایی و وزش باد، اقدام به تأمین سوخت و تنظیم و تهویه رطوبت و دما در مرغداری‌ها و دامداری‌ها و تهیه خوراک پرانرژی از دیگر توصیه‌های این سازمان به کشاورزان در روزهای آینده است.

در این اطلاعیه آمده است: کشاورزان در اسرع وقت به برداشت محصولات به ویژه صیفی‌جات از قبیل گوجه فرنگی، لوبیا، سیب‌زمینی و ذرت علوفه‌ای و انتقال به محل‌های مناسب برای جلوگیری از خسارات احتمالی اقدام کنند و علوفه‌های پاییزه قبل از وقوع سرما و یخبندان و به منظور بهره‌مندی از بارندگی‌ها در اسرع وقت کشت کنند.

تسریع در برداشت محصولات پنبه و چغندر، تسریع در آماده‌سازی زمین و کشت پاییزه غلات (گندم و جو) و کلزا و بلافاصله آبیاری آنها، ادامه عملیات کشت پاییزه گندم و جو و استفاده از ارقام اصلاح شده و بذور گواهی شده در صورت استفاده از بذور خود مصرفی، تسریع در کشت پاییزه به دلیل بارندگی در روزهای چهارشنبه ۱۴ آبان تا جمعه ۱۶ آبان از جمله مواردی است که در این اطلاعیه به آنها شده است.