اعمال محدودیتهای کرونایی در ۶ شهرستان آذربایجان شرقی
اعمال محدودیتهای کرونایی در ۶ شهرستان آذربایجان شرقی
با تصمیم ستاد استانی مدیریت و مقابله با کرونا، محدودیت‌های کرونایی در تبریز و پنج شهرستان دیگر از روز سه شنبه به مدت یک ماه اعمال می شود.

به گزارش عصر تبریز، استاندار آذربایجان شرقی در نشست ستاد استانی مدیریت و مقابله با کرونا گفت: در حال حاضر، هیچ دارو و واکسن قطعی برای مقابله با ویروس کرونا، کشف نشده و بر همین اساس، استفاده از ماسک، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و پروتکل‌های بهداشتی، اصلی‌ترین عامل در قطع زنجیره بیماری و کاهش مرگ و میر ناشی از کرونا به شمار می آید.

محمدرضا پورمحمدی با بیان اینکه رفتار ویروس کرونا در مقایسه با ماه‌های نخستین سال، تفاوت بسیاری داشته است، ادامه داد: تعداد فوتی‌های روزانه بیماران کرونایی در استان در مقایسه با ماه‌های ابتدایی سال، از سه چهار نفر در روز به ۲۵ نفر رسیده است.

استاندار آذربایجان شرقی افزود: روند فعلی آمار مبتلایان به کرونا در استان، رو به افزایش است و در هفته‌های اخیر نیز با افزایش ملایم تعداد مبتلایان به کرونا مواجه هستیم.

پورمحمدی از افزایش تعداد مبتلایان خانوادگی به کرونا در استان خبر داد و اظهار کرد: متاسفانه آلودگی به ویروس کرونا در روستاهای استان نیز در حال افزایش است.

وی خواستار تشدید نظارت بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی در استان شد و ادامه داد: دستگاه‌های نظارتی، اتحادیه‌ها، اصناف و بازرسی سازمان صمت، بیشتر از گذشته بر روند رعایت پروتکل‌های بهداشتی در جامعه، نظارت کرده و با هنجارشکنان و تهدیدکنندگان سلامت و امنیت جامعه، برابر با ضوابط و قوانین برخورد کنند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان شرقی نیز در این جلسه با اشاره به مصوبه دیروز ستاد ملی کرونا برای اجرای محدودیت‌های کرونایی در مراکز استان‌ها گفت: این محدودیت‌ها از پس فردا سه شنبه در شهرستان‌های تبریز، مرند، مراغه، میانه، اهر و سراب اجرا خواهد شد.

علیار راستگو ادامه داد: بر اساس تصمیمات این جلسه، فعالیت گروه‌های شغلی دو، سه و چهار از ساعت ۱۸ عصر تا صبح تعطیل خواهد بود.

وی اظهار کرد: فعالیت‌های مرتبط با گروه شغلی یک همچون بیمارستان‌ها و مراکز درمانی، فروشگاه‌های زنجیره‌ای، سوپرمارکت‌ها، قصابی‌ها، مراکز تولید و عرضه محصولات پروتینی و میادین میوه و تره‌بار در هر ساعت از شبانه روز، ممکن است و رستوران‌ها و مراکز عرضه غذاهای سرد و گرم نیز صرفاً به شکل بیرون‌بر مجاز به فعالیت خواهند بود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز در این جلسه به آخرین وضعیت شیوع بیماری کرونا در استان اشاره کرد و افزود: در حال حاضر به صورت میانگین، روزانه بیش از ۵۰۰ بیمار جدید در استان شناسایی می شود.

محمدحسین صومی ادامه داد: با تدابیر اندیشیده شده در زمینه خرید دستگاه های پی سی آر، تعداد تست‌های روزانه در استان به بیش از سه هزار تست در روز خواهد رسید.

وی اضافه کرد: در صورت تحقق این موضوع، پیش بینی می‌کنیم تعداد موارد مثبت بیماری کرونا در استان به بیش از ۸۰۰ مورد در روز افزایش یابد.