هر آنچه باید در مورد دعوای تراکتور و مظاهری بدانید
هر آنچه باید در مورد دعوای تراکتور و مظاهری بدانید
دروازه بان فصل گذشته تراکتور تصور نمی کرد برای حضور در استقلال به بن بستی که در حال حاضر مقابلش قرار گرفته روبرو شود.

به گزارش عصر تبریز، طی چند فصل اخیر موضوع فصل یک طرفه قرارداد بازیکنان باشگاه تراکتور، یکی از موضوعاتی است که این باشگاه را بارها متضرر کرده است. هر بار که چنین اتفاقی رخ داده، مدیران وقت باشگاه تراکتور مصاحبه هایی انجام داده و به هواداران اطمینان داده اند که با پیگیری ماجرا از حق باشگاه دفاع خواهند کرد. در عمل اما اتفاقی که رخ داده برخلاف ادعای مدیران تراکتور بوده است. تا کنون باشگاه تراکتور در هیچ کدام از پرونده هایی که در آن بازیکنانش قرارداد خود را یک طرفه فسخ کرده اند، نتوانسته از مجاری قانونی اقدام مثبتی انجام دهد و همواره این طرف دیگر دعوا بوده که پیروز شده است.

ترک تراکتور و حضور در استقلال پیش از پایان فصل

رشید مظاهری، دروازه بان فصل گذشته تراکتور، جدیدترین موردی است که به صورت یک طرفه قرارداد خود را فسخ و با تیم دیگری قرارداد بسته است. او در حالی که فصل موفقی را با تراکتور پشت سر گذاشته بود، در آستانه دیدار حساس نیمه نهایی جام حذفی، تبریز را ترک و دیگر در تمرینات تراکتور حضور نیافت. تراکتور بدون مظاهری دیدارهای نیمه نهایی و فینال جام حذفی را پشت سر گذاشت و این در حالی بود که سنگربان سابق این باشگاه مشغول مذاکره با دیگر باشگاه ها بود. در نهایت و در حالی که تراکتوری ها با اطمینان خاطر از محروم کردن مظاهری صحبت می کردند این بازیکن با استقلال تهران به توافق رسیده و این باشگاه به صورت رسمی خرید این بازیکن را اعلام کرد. به دنبال پیوستن مظاهری به استقلال، دعوای تراکتور با مظاهری وارد فاز جدیدتری شد و باشگاه استقلال نیز به یک طرف دیگر دعوا اضافه شد.

تاخیر در صدور حکم و مطرح شدن شائبه تبانی

وقتی پای کمیته تعیین وضعیت به ماجرا باز شد، شاهد یک پروسه فرسایشی بودیم. این پروسه مدت زیادی طول کشید تا اینکه استقلالی ها ادعا کردند که رای به سود آنها و مظاهری صادر شده است. در چنین شرایطی باشگاه تراکتور ادعایی جنجالی را مطرح کرد. این باشگاه با انتشار بیانیه ای رسمی، دروازه بان سابق خود را به تبانی متهم کرد. در بخشی از این بیانیه آمده است: “بدینوسیله به استحضار هواداران باشگاه تراکتور می‌رساند، جناب آقای رشید مظاهری دروازه‌بان این باشگاه در فصل ۹۸- ۹۹ با رفتار  غیرحرفه‌ای پیش از پایان فصل با عدم حضور در تمرین مورخه‌ی سوم شهریورماه سال جاری و به تبع آن عدم حضور در اردوی پیش از بازی نیمه‌نهایی جام حذفی تراکتور و نفت مسجدسلیمان، علنا با رفتار خود شائبه تبانی به نفع رقبای این تیم یعنی تیم‌های استقلال و پرسپولیس را در ذهن تداعی نمود، چرا که ایشان به شکل واضح از مصدومیت دیگر دروازه‌بان این تیم یعنی جناب آقای محمدرضا اخباری آگاهی کامل داشته و می‌دانست عدم حضورشان ضربه‌‌ی کاری بر پیکر تیم تراکتور خواهد بود. لذا با فرستادن پیام های مختلف جهت ترک تیم و فسخ قرارداد اقدام نمود.”

بیانیه در جواب بیانیه در یک دور تباه

این بیانیه با واکنش وکیل رشید مظاهری روبرو شد. انتشار یک بیانیه بلند و مطرح کردن یک ادعای جدید، پاسخی بود که طرف دیگر دعوا به بیانیه طرف مقابل داشت. در بیانیه وکیل مظاهری به دست برده شدن در قرارداد رشید مظاهری اشاره شد که این موضوع بعد جدیدی را از ماجرا باز کرد. بعدی که به نظر می رسد یک برگ برنده برای دروازه بان سابق تراکتور باشد. بر اساس ادعایی که در بیانیه مظاهری علیه باشگاه تراکتور مطرح شده، آمده است: “در قرارداد ثبت شده در سازمان لیگ و قرارداد ارائه شده وکیل باشگاه تراکتورسازی در جلسه بررسی شکایت باشگاه تراکتورسازی از آقای مظاهری در کمیته تعیین وضعیت، تغییرات و الحاقاتی بدون اطلاع و هماهنگی و تائید آقای مظاهری در قرارداد داده شده بود؛ که با بررسی دقیق توسط کارشناس رسمی تشخیص خط و اثر انگشت دادگستری تغییرات و الحاقات مشخص و محرز گردید.” وکیل باشگاه تراکتور نیز در پاسخ به این ادعا در گفت و گویی اظهار داشت: “جعل به این معنی است که یک نفر با سوءنیت  شرطی را در قرارداد درج کند. ما زمانی که مبلغ قرارداد مظاهری را برای ۳ فصل مشاهده می‌کنیم به این نتیجه نمی‌رسیم که این دروازه بان با درج مبلغ متضرر شده باشد. به طور اساسی طرح موضوع جعل در شان فوتبال کشور و باشگاه تراکتور نیست و کارنامه و رزومه این باشگاه  مشخص است.” مدیرعامل باشگاه تراکتور نیز بدون تایید و تکذیب ادعای وکیل مظاهری در این خصوص گفت: “هر قراردادی ممکن است که تغییراتی داشته باشد. خط خوردگی در قرارداد به معنی دست بردن و جعل نیست. من در زمان عقد قرارداد مظاهری حضور نداشتم و نمی‌توانم در این باره نظر بدهم. البته مظاهری در جریان این موضوع بوده و تغییرات در قرارداد این دروازه بان از طریق نرم افزارهای اجتماعی برای او ارسال شده است. به نظرم کمیته تعیین وضعیت باید به  این موضوع ورود و نتیجه را اعلام کند.”

خواسته جدید باشگاه تراکتور در پاسخ به ادعای مدیرعامل استقلال

بعد از این ماجراها، باشگاه استقلال اعلام کرد که دروازه بان جدیدش مشکلی برای همراهی این باشگاه در لیگ بیستم ندارد. محمودزاده، مسئول نقل و انتقالات سازمان لیگ در گفت و گویی تلویزیونی به این موضوع واکنش نشان داد و گفت: “اگر باشگاه استقلال خواستار رجیستر شدن قرارداد رشید مظاهری باشد، این کار کاملا قانونی است و کارت بازی او صادر می شود منتهی با شرایط پذیرفتن عواقب حقوقی توسط خود مظاهری است. به این علت که او به صورت یک طرفه فسخ کرده است.” این در حالی است که باشگاه تراکتور در ادعایی جدید اعلام کرده که موضوع از حیطه فدراسیون فوتبال فراتر بوده و باید در مراجع قضایی به آن پرداخته شود. تراکتوری ها در یک بیانیه پر و پیمان و استناد به ماده ٢۴ مقررات انضباطی فدراسیون فوتبال ایران مصوب ١٣٩٧که اعلام می دارد چنانچه کمیته انضباطی در روند دادرسی متوجه وقوع جرمی شود که در صلاحیت کمیته انضباطی نباشد موضوع را از طریق دبیرکل یا رئیس فدراسیون در اسرع وقت به اطلاع مقامات صالح قضایی می‌رساند. تدوین این موضوع به عنوان یک قانون آمره که خلاف آن میسور نیست به این دلیل است که ارکان قضایی با اتکا به صلاحیت ذاتی مبادرت به دادرسی و صدور دادنامه نماید؛ ادعای جدید خود را مطرح کرده اند.

حال باید دید ادعای باشگاه استقلال و مدیرعامل این باشگاه که رای کمیته تعیین وضعیت به نفع مظاهری صادر شده و این بازیکن مشکلی بابت همراه استقلال ندارد، پایان بخش این دعوا خواهد بود یا اینکه تراکتوری ها خواهند توانست ادعای جدید خود را به کرسی نشانده و پرونده را در اختیارات مقامات قضایی قرار داده و از آن مجرا کار را دنبال کرده و در نهایت پیروز دعوا شوند؟