توضیحات عراقچی درباره شایعات توافق آتش‌بس قره‌باغ و قطع مرز ایران و ارمنستان
توضیحات عراقچی درباره شایعات توافق آتش‌بس قره‌باغ و قطع مرز ایران و ارمنستان
معاون سیاسی وزارت امورخارجه، شایعات درخصوص توافق آتش بس قره‌باغ را بی اساس خواند و گفت: هیچ تغییری در مسیرهای ترانزیتی ایران به سمت ارمنستان یا جمهوری آذربایجان ایجاد نخواهد شد.

به گزارش عصر تبریز، «سید عباس عراقچی» در گفت‌و‌گویی اظهار داشت: متاسفانه اطلاعات غلط و گمراه کننده همراه با نقشه‌های جعلی در فضای مجازی در حال انتشار است و ادعاهایی همچون قطع مرز ایران با ارمنستان، ایجاد کریدور در داخل خاک ارمنستان یا حتی داخل خاک ایران، تغییر ژئوپلتیک منطقه و… مطرح شده است که از اساس واقعیت ندارد و با اغراض خاص سیاسی و تبلیغاتی صورت می‌گیرد.

کریدور نخجوان

وی افزود: بحث ایجاد یک نوار جغرافیایی در حاشیه مرز ایران با ارمنستان که زیاد مطرح شده است؛ کاملا بی‌مبنا است.

معاون سیاسی وزارت امورخارجه ادامه داد: آنچه در توافق آتش بس قره باغ آمده ایجاد یک کریدور جاده ای، یا بهتر است گفته شود یک مسیر ترانزیتی، داخل خاک ارمنستان از نخجوان به سمت خاک اصلی جمهوری آذربایجان است که امنيت آن توسط روسیه تضمین خواهد شد و مسیر دقیق آن نیز هنوز مشخص نیست.

عراقچی گفت: این ایده جدیدی نیست و طرح آن سابقه طولانی دارد، و اگر هم عملی شود، که با هزار اما و اگر همراه است، هیچ تغییری در مسیرهای ترانزیتی ایران به سمت ارمنستان یا جمهوری آذربايجان ایجاد نخواهد کرد. با این حال رایزنی های ما با همه طرف‌ها ادامه دارد. عصر چهارشنبه گفت‌وگوی طولانی با سفیر روسیه در تهران در همین خصوص داشتم.