تدوین بودجه ۱۴۰۰ با محوریت حفاظت از میراث فرهنگی
تدوین بودجه ۱۴۰۰ با محوریت حفاظت از میراث فرهنگی
شهردار تبریز با اشاره به تداوم اجرای پروژه‌های نیابتی گفت: حفاظت از میراث فرهنگی را می‌توان به عنوان محوریت بودجه سال آینده شهرداری تبریز مطرح کرد.

به گزارش عصرتبریز، ایرج شهین‌باهر این موضوع را در جلسه ای با عنوان جلسه «احصا نیازهای عملیاتی با رویکرد حفظ میراث فرهنگی و رونق اقتصاد گردشگری شهر تبریز» مطرح کرد که صبح امروز برگزار شد.

در این جلسه رئیس و اعضای شورای شهر تبریز، شهرداران و مدیران مناطق تاریخی و فرهنگی و کارشناسان و متخصصان حوزه میراث فرهنگی حضور داشتند که مباحثی پیرامون آخرین وضعیت ابنیه و اماکن تاریخی و فرهنگی و ضرورت حفاظت از آن ها بحث و بررسی شد.

او تاکید کرد: محدودیت بودجه و اعتبار شهرداری تبریز، ایجاب می کند که اکنون بر اساس اولویت‌های تاریخی و فرهنگی شهرمان عمل کنیم و دستگاه‌های دیگر نیز شهرداری را یاری کنند.

او در ادامه تشریح کرد: شهرداری در کنار انجام وظایف قانونی خود نمی‌تواند در قبال برخی موضوعاتی که به شهر و شهروندان مان مربوط است، بی‌تفاوت باشد.

او در این باره با انتقاد از عملکرد برخی دستگاه‌های دولتی، افزود: در بسیاری از موضوعات دستگاه‌های متولی به بهانه نبود یا کمبود اعتبار، اقدامات مفید و موثری انجام نمی‌دهند و شهرداری تبریز به نیابت از این دستگاه‌ها عهده‌دار برخی امور می‌شود.

شهین‌باهر با اشاره به پروژه مقبره‌الشعرا که یکی از پروژه‌های نیابتی شهرداری است، گفت: شهرداری تبریز توانسته کف‌سازی ورودی شمالی مقبره‌الشعرا را به اتمام برساند در حالی که اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی که متولی اصلی این پروژه است، در دو و نیم سال اخیر نتوانسته المان ورودی مقبره‌الشعرا را تکمیل کند.

شهردار تبریز در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به ضرورت توسعه فضای سبز شهر تبریز اظهار کرد: با توجه به اینکه کاشت یک میلیون اصله نهال شعار مدیریت شهری تبریز در سال جاری بوده است، تاکنون موفق به کاشت ۸۰۰هزار اصله در نقاط مختلف شهر شده‌ایم.

او همچنین اضافه کرد: تملک باغات قدیمی یکی دیگر از رویکردهای شهرداری تبریز در سال جاری است که به عنوان مثال توانستیم بعد از سال‌ها باغ‌های اطراف ائل‌گلی را تملک کنیم.

شهین‌باهر همچنین گفت: ایجاد پیادهراه یکی از اولویت‌های امسال شهرداری تبریز برای ساماندهی بافت تاریخی شهر بوده و در این راستا توانستیم چند طرح اجرا و برنامه‌ریزی کنیم، اما فعالیت جدی‌تر در این حوزه نیازمند همراهی دستگاه‌ها و نهادهای مربوط است.

او در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه شهرداری تبریز برای تملک خانه‌های تاریخی هزینه زیادی صرف می‌کند، گفت: شهرداری‌ها برای تملک خانه‌های تاریخی ابزار قانونی ندارند و گاهی اوقات برخی افراد تلاش می‌کنند به بهانه خانه‌های تاریخی، از شهرداری سودجویی کنند که در این باره از نمایندگان محترم مجلس می‌خواهیم راهکاری برای تعیین چارچوبی مشخص در این موضوع بی‌اندیشند.