طرح توسعه نفلین سینیت کلیبر آماده بهره‌برداری است
طرح توسعه نفلین سینیت کلیبر آماده بهره‌برداری است
رئیس سازمان صمت آذربایجان‌شرقی گفت: پروژه آهک هیدراته اهر و طرح توسعه پروژه نفلین سینیت کلیبر به عنوان ۲ مگاپروژه استان آماده بهره‌برداری است.

به گزارش عصرتبریز، حبیب امین‌زاده با اشاره به فرمایش رهبر معظم انقلاب در خصوص عدم خام‌فروشی و جایگزینی مواد معدنی به جای صادرات نفت، گفت: سال جهش تولید در استان سال گشایش فعالیت‌های معدنی بوده است.

رئیس سازمان صمت استان بر حرکت در مسیر برنامه‌های محوری وزارت صمت تأکید کرد و افزود: تمهیدات لازم در جهت توسعه صادرات غیر نفتی از طریق توسعه صنایع معدنی با جدیت دنبال می‌شود.

وی ادامه داد: استان آذربایجان‌شرقی دارای ظرفیت‌های بالای معدنی بوده و هشت میلیارد و ۵۰۰ هزار تن ذخایر معدنی شناخته شده غنی‌ترین صنایع معدنی و رتبه اول ذخایر معدنی کشور را دارد.

امین‌زاده از تشکیل کارگروه‌های فنی، کمیته‌های استانی و شورای معادن استان در راستای توسعه معادن و صنایع معدنی خبر داد و گفت: تلاش می‌کنیم در سه زمینه اصلی فعالیت‌های معدنی را توسعه دهیم.

وی بازگشت واحدهای غیر فعال و راکد به چرخه فعالیت و بهره‌وری را یکی از مهمترین زمینه‌های توسعه معادن در استان عنوان کرد و ادامه داد: در همین راستا طی یک سال گذشته تعداد ۳۴ واحد معدنی به چرخه فراوری بازگشته‌اند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌شرقی، خاطرنشان کرد: با توجه به غنای بالای ظرفیت‌های معدنی استان توانستیم پهنه‌هایی که در سال‌های گذشته تحت مطالعه بود را آزادسازی نموده و از طریق مزایده عمومی در اختیار هموطنان قرار دهیم تا زمینه صدور پروانه‌های اکتشافی و اکتشاف در این پهنه‌ها را فراهم شود.

وی با اشاره به اینکه آذربایجان‌شرقی با ۷۳۵ واحد معدنی موجود رتبه دوم منابع معدنی کشور را به خود اختصاص داده است، افزود: با فعالیت واحدهای معدنی فعال استان، زمینه اشتغال مستقیم ۱۱ هزار و ۲۰۰ نفر در امور معادن و صنایع معدنی فراهم شده است و از این حیث رتبه دوم کشوری را داریم.

امین‌زاده تکمیل زنجیره ارزش و تأمین صنایع معدنی فولادی را بخش دیگری از برنامه‌های پیش بینی شده در سال جهش تولید برشمرد و افزود: از سال گذشته تاکنون ۹ طرح بزرگ در این بخش داشته‌ایم که تولید فولاد استان را به ۲۰ میلیون تن در سال افزایش داده است.

وی با بیان اینکه برخی از ذخایر معدنی موجود استان در انحصار منطقه ما می‌باشد، اظهار کرد: در زمینه معادن پوکه، استان دارای ظرفیت‌های بسیار خوب صادراتی است، همچنین در زمینه معادن سنگ نیز قابلیت‌های خوبی داریم و دسترسی به بازارهای جهانی و صادراتی از مزیت‌های معدنی استان است.

رئیس سازمان صمت آذربایجان‌شرقی صنعت شیشه را یکی دیگر از مهمترین بخش‌های صنایع معدنی استان برشمرد و افزود: اولین صادر کننده محصولات شیشه کشور هستیم و تا پایان سال جاری یک واحد تولید شیشه خودرو برای اولین بار در کشور در شهرک صنعتی شیشه افتتاح خواهد شد.