افزایش سرقت از تاسیسات خدماتی در آذربایجان‌شرقی
افزایش سرقت از تاسیسات خدماتی در آذربایجان‌شرقی
معاون قضایی دادگستری آذربایجان‌شرقی گفت: سرقت از تاسیسات شرکت‌های خدماتی در این استان از جمله برق و مخابرات طی ماه‌های اخیر در حال افزایش است.

به گزارش عصرتبریز، احمد موقری در نشست بررسی آخرین وضعیت تاسیسات شرکت برق و راهکارهای پیشگیری از وقوع سرقت در آن، افزود: یکی از طرق پیشگیری از وقوع جرم شناسایی نقاط ضعف مجموعه‌ها و افزایش هزینه‌های ارتکاب جرم و حضور موثر در صحنه‌های وقوع جرم است که در این رابطه باید شرکت‌های خدمات‌رسان موضوع را علت‌یابی و راهکارهای لازم را ارائه کنند.

وی با ابراز تاسف از اینکه به رغم اقدامات انجام شده شاهد افزایش آمار سرقت در حوزه تاسیسات خدماتی هستیم، اظهار داشت: با توجه به وضعیت اجتماعی و اقتصادی موجود در کشور، برخی افراد برای تامین نیازهای روزانه و اکثرا از روی زیاده‌خواهی متوسل به سرقت اموال عمومی و دولتی می‌شوند.

موقری ادامه داد: یکی از روش های اطلاع از نقاط وقوع جرم و ضعف های موجود، بحث نظارت و بازرسی بوده و بر این اساس باید ضمن شناسایی نقاط ضعف و گشت‌های مربوطه باید در صحنه‌های وقوع جرم حضور موثر و همه جانبه داشته باشند.

وی اضافه کرد: هرچند در ظاهر آمار سرقت در حوزه تاسیسات برق نسبت به میزان سرقت‌های اصلی پایین بوده، اما نفس وجود این مساله و بحث خسارت‌های وارده به نهادهای دولتی و اموال عمومی از این طریق قابل توجه است.

موقری کمترین آمار سرقت تاسیسات برق را به ترتیب مربوط به شهرستان های خداآفرین، کلیبر و هریس اعلام کرد و گفت: در بقیه شهرستان‌های آذربایجان‌شرقی بالای ۵۰ درصد افزایش آمار سرقت تاسیسات برق وجود دارد و این مساله با وجود گشت‌های مختلف قابل تامل و بررسی است.

وی با بیان اینکه بر اساس اعلام آمادگی و هماهنگی مجموعه‌های مختلف استانی و ورود دستگاه قضایی به این موضوع، مقرر شده بود گشت‌های تلفیقی در حوزه‌های مختلف برای پیشگیری از وقوع جرایم تشکیل و ساماندهی شود، گفت: باید گشت‌های تلفیقی با حساسیت پیگیر موضوع شوند تا در حوزه سرقت تاسیسات برق نیز شاهد کاهش آمار باشیم.

معاون قضایی و سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل آذربایجان‌شرقی تاکید کرد: با توجه به افزایش سرقت تاسیسات برق در استان با وجود گشت‌های مختلف در این حوزه، نقاط ضعف گشت‌های تلفیقی باید احصاء شده و راهکارهای لازم برای پیشگیری از وقوع چنین جرایم ارائه شود.