تدارک سفر را در خیال‌تان هم تصور نکنید
تدارک سفر را در خیال‌تان هم تصور نکنید
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: خواهشم این است که تدارک سفرها را در ذهن و خیال‌تان هم تصویر نکنید.

به گزارش عصرتبریز، سعید نمکی در ارتباط با گسترش ویروس کرونا گفت: وضعیت جهان همان‌طور که می‌دانید و از رسانه‌ها می‌بینید، متأسفانه مشکل ویروس کرونا و به‌خصوص ویروس جهش‌یافته اکثر کشورهای جهان را تحت تأثیر قرار داده است. در ۲۴ ساعت گذشته در آمریکا که بالاترین آمار را دارد، ۱۹۸۹ مرگ، برزیل با ۱۷۲۶ مرگ، روسیه با ۴۴۱ مرگ، مکزیک با ۴۳۷ مرگ، آلمان ۴۰۱ مورد و انگلیس ۳۴۳ مورد، ایتالیا ۳۴۳ مورد، فرانسه ۳۳۰ مورد، هلند ۲۱۶ مورد و ایران با ۸۶ مورد مرگ‌ومیر در جهان گرفتار ابتلا و مرگ‌ومیر ناشی از کرونا هستند.

وی افزود: در ایران روند مرگ‌ومیر در کشور علی‌رغم ویروس جهش‌یافته، دورقمی است؛ زیرا همکارانمان شبانه‌روز تلاش کردند تا اجازه ندهند که مرگ‌ومیرها از حد دورقمی بیشتر شود و امروز هم خوشبختانه میزان مرگ ما به بیش از دورقمی افزایش پیدا نکرده است.

وزیر بهداشت در ارتباط با وضعیت شیوع کرونا در استان خوزستان نیز گفت: درباره روند گرفتاری در کشور امروز بیشترین درگیری را در استان خوزستان داریم و یک استان آتشین از نظر گرفتاری با بیماری است. متأسفانه اکثر شهرهای استان گرفتارند. شهرهای شمالی استان مانند شوشتر و دزفول هم که قبلاً مرگ‌ومیری درباره ویروس موتاسیون یافته نداشتیم، دچار گرفتاری و مرگ‌ومیر شدند.

نمکی تأکید کرد: این ویروس موتاسیون یافته متأسفانه چهره‌ای متفاوت از ویروس ووهان از خود نشان می‌دهد. ویروسی است گرفتار کننده و به‌سرعت شدت بیماری در آن بالا می‌رود و به‌شدت افراد بدحال شده و جوان‌ترها گرفتار می‌شوند. ما ابتدا فکر می‌کردیم افراد دیر مراجعه می‌کنند، اما بعد دیدیم بیمارانی هم که به‌موقع مراجعه می‌کنند، تعدادی‌شان در عرض ۴۸ ساعت در فاز گرفتاری سخت ریوی و مرگ‌ومیر گرفتار می‌شوند. از ۷۰ بیمار اینتوبه ما در بیمارستان‌های خوزستان، متأسفانه در یک شبانه‌روز ۳۰ نفر تلف شدند و این نشان از شدت، حدت و هجوم بیماری به ریه‌ها است.

وی در ارتباط با الزامی نبودن تست برای مسافران نیز بیان کرد: در هندوستان با پیدا شدن مواردی از ویروس موتاسیون یافته، کل پروازها تعطیل شد و فقط هواپیماهای باربری کار می‌کنند، در نیوزیلند با یک مورد گزارش بیماری، تعطیلی عمومی در بسیاری از فعالیت‌های عمومی ایجاد کردند، در استرالیا و برخی کشورهای دیگر اروپایی به‌شدت محدودیت ایجاد کردند، اما متأسفانه امروز که با رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان صحبت می‌کردم، اعلام کرد که هنوز ما برای سوار شدن به قطار، هواپیما و وسایل حمل‌ونقل عمومی تست الزامی نیست که من دوباره نامه محکمی نوشتم به دنبال نامه‌های قبلی که حداقل زمانی‌که ما یک کانون سنگین آلودگی داریم، اجازه ندهیم که ویروس به جاهای دیگر کشور سرایت کند. خدایی نکرده اگر سه تا چهار خوزستان دیگر با این ویروسی با این قدرت سرایت و مرگ‌آفرینی داشته باشیم، واقعاً کنترل ممکن است از دست ما و همکارانمان خارج شود و مصیبت بزرگی خواهد بود.

نمکی گفت: در خوزستان به‌سرعت بحث کمبود اکسیژن را با اعزام سه دستگاه اکسیژن‌ساز رفع کردیم و همکارانم تلاش کردند که تخت‌هایی را اضافه کنند که مشکل کمبود تخت نداشته باشیم و تا اینجا هم با تسلط کامل بر اوضاع پریشان بیماری در استان همکارانم کار را مدیریت می‌کنند و امیدوارم با همین تسلط کار را به یک سرانجام مناسبی برسانیم.

وی افزود: تذکر خاص به همکارانم و استانداران دارم در استان‌هایی مانند لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، اصفهان، بوشهر و هرمزگان که مردم ترددهای بین استانی دارند که اولاً نباید اجازه آن را دهیم؛ اما اگر نمی‌توانیم و ناچاریم و این رفت‌وآمدها دارد اتفاق می‌افتد و دستمان کوتاه است که از روز اول هم متأسفانه همین‌طور بوده، حداقل تمنا و خواهش کنیم که مراقب باشند تا آتش بیماری به استان‌های هم‌جوار نیفتد که کار بسیار سخت می‌شود.

وزیر بهداشت ادامه داد: مردم عزیز تقاضا می‌کنم که ویروس جهش‌یافته جدید را بسیار جدی بگیرید، ویروس، ویروس خطرناکی است. نمی‌خواهم مردم را دچار وحشت، اضطراب و هراس بیش از حد کنم. اولاً بدانید ما و همکاران‌مان همیشه در کنار مردم هستیم. همان‌طور که از هیچ چاقو خورده و زخمی در اورژانس نمی‌پرسیم که تقصیر با چه کسی بود، اگر کسی قصور کرد و در رعایت پروتکل‌های بهداشتی حرف‌های ما را گوش نداد، ما هرگز او را مورد بی‌توجهی قرار نمی‌دهیم. ما خودمان را برای موج‌های سنگین آماده کردیم، اما تقاضا می‌کنیم که مردم خودشان را گرفتار تخت‌های بیمارستانی و آی‌سی‌یوها ما نکنند. اگر آنجا بروند نمی‌دانم که چقدر در بهبود این عزیزان با لطف خداوند توفیق پیدا می‌کنیم.

وی با تأکید بر اینکه تقاضا می‌کنیم مردم رعایت کنند، گفت: زمان خریدهای نوروزی است. امیدوار بودیم و هستیم که مردم ما عید نوروز کم‌خطر و کم عارضه‌ای را طی کنند. از حالا باروبندیل سفر نبندیم، اصلاً مشخص نیست که چه روزهایی را در پیش داشته باشیم. خواهشم این است که تدارک سفرها را در ذهن و خیال‌تان هم تصویر نکنید. ان‌شاءالله اگر اسفند کم عارضه‌ای را گذراندیم به مردم اعلام می‌کنیم که با چه پروتکلی می‌توانند جابجایی داشته باشند.

نمکی گفت: می‌دانم خسته شدید و سال سختی گذشت. همه ما روزها و شب‌های بسیار سختی داشتیم. این برادر کوچکی که در خدمت شما حرف می‌زند، بیش از همه مردم ایران دغدغه و فشار روحی و ذهنی داشت و شبانه‌روز با تک‌تک روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی در تماس است تا ببیند که چگونه است و نوسان قلبش با نوسان پر شدن و خالی شدن تخت‌های بیمارستان و مرگ‌ومیر مردم این کشور تنظیم شده است. همه ما دچار کوفتگی جسم و روح هستیم، اما باز هم باید احتیاط کنیم و بیش‌ازپیش صبوری کنیم. امیدوارم با رعایت همه این پروتکل‌ها بتوانیم در مدیریت بیماری گام‌های موفق‌تری را برداریم. برای همکاران عزیزم که در برخی استان‌ها درگیر موج هستند، طلب صبوری و توفیق از خداوند را دارم.