مراحل اخذ پروانه از سال جدید تسریع می‌شود
مراحل اخذ پروانه از سال جدید تسریع می‌شود
معاون شهرسازی و معماری شهردار تبریز گفت: فرآیندهای مرتبط با پروانه ساختمانی از سال جدید با اجرای کامل دستورالعمل پروانه دو مرحله‌ای تسریع می‌شود.

به گزارش عصرتبریز، محمد عزتی، معاون شهرسازی و معماری شهردار تبریز در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار داشت: در راستای نامگذاری سال ۱۴۰۰ از طرف مقام معظم رهبری و تاکید ایشان مبنی بر مانع‌زدایی‌ها در تمامی امور، فرآیندهای مرتبط با پروانه ساختمانی از سال جدید با اجرای کامل دستورالعمل پروانه دو مرحله‌ای تسریع می‌شود.

وی افزود: دستورالعمل پروانه دو مرحله‌ای با پیشنهاد معاونت شهرسازی و تایید شهردار تبریز و پس از تصویب شورای اسلامی شهر و هیئت حل اختلاف استان از سال ۹۹ اجرایی شده است.

معاون شهرسازی و معماری شهردار تبریز گفت: هدف این دستورالعمل تسریع فرآیندهای مرتبط با پروانه ساختمانی، تعیین تکلیف ضوابط، مقررات، عوارض و جلوگیری از ایجاد دغدغه مضاعف برای شهروندان در زمینه تغییر ضوابط و مقررات از زمان صدور مجوز نقشه تا صدور پروانه نهایی بوده است.

عزتی ادامه داد: در این روش هر شهروند پس از مراجعه به شهرداری با ارائه پلان معماری اولیه، می‌تواند بدون انجام هر نوع استعلام از سایر ادارات، نسبت به دریافت پروانه مرحله اول اقدام نماید و این پروانه دارای ۱ سال اعتبار با تمدید ۱ ساله است.

وی ادامه داد: قسمتی از فرایند صدور پروانه به ادارات خارج از شهرداری مانند تامین اجتماعی، نظام مهندسی و سایر ادارات مرتبط است. لذا با راه‌اندازی سیستم یکپارچه شهرسازی و در راستای مصوبه اشاره شده، ادارات موظف هستند ضوابط و دستورالعمل های مرتبط با پروانه ساختمان را با تایید استانداری به شهرداری اعلام نمایند.

معاون شهرسازی و معماری شهردار تبریز اضافه کرد: در طول سال ۹۹ برخی از ادارات همکاری لازم را با شهرداری انجام داده‌اند و انتظار آن می‌رود سایر ادارات نیز همکاری لازم را انجام دهند. این امر موجبات کاهش مراجعات حضوری سازندگان به ارگان‌ها، کاهش زمان صدور پروانه و سوءاستفاده‌های احتمالی را فراهم می‌سازد.

عزتی تاکید کرد: در صورت عدم همکاری ادارات باقیمانده، در راستای اجرائی شدن مصوبه مذکور و تاکید قوانین مرتبط و همچنین مانع‌زدایی‌ها جهت اجرائی شدن شعار سال ۱۴۰۰، شهرداری تکلیفی برای انجام استعلامات نخواهد داشت.