نامه استاندار به رئیس رسانه ملی در پی اهانت به شاعر آذربایجانی
نامه استاندار به رئیس رسانه ملی در پی اهانت به شاعر آذربایجانی
استاندار آذربایجان‌‌شرقی نیز در پی اهانت به ساحت حکیم فضولی در رسانه ملی، نامه‌ای به رئیس سازمان صدا و سیما نوشت.

به گزارش عصرتبریز، روز شنبه (۴ اردیبهشت) فیلمی از تدریس ادبیات در صداوسیما منتشر شد که دبیر مربوطه در جمله‌ای عجیب و توهین‌آمیز در خصوص شاعر بزرگ و پرآوازه‌ی آذربایجانی، ملا محمد فضولی گفت: «این شاعر(فضولی) بیخود این اسم را انتخاب نکرده بلکه او فضول اشعار صائب است و هر شعری را که صائب سروده، این شاعر به ترکی نوشته است».

انتشار این فیلم در فضای مجازی، اهالی شعر و ادب ترکی را آزرده خاطر کرده و اعتراضات زیادی به نحوه‌ی انتخاب دبیرانی که در «مدرسه تلویزیونی ایران» تدریس می‌کنند، به وجود آمده است.

دانشیار دانشکده ادبیات دانشگاه تبریز به ایسنا گفته: ملا محمد فضولی شاعر قرن دهم و صائب تبریزی، شاعر قرن یازدهم است و این طبیعی است که صائب از اشعار فضولی تاثیر گرفته‌است.

دکتر ابراهیم اقبالی این را هم گفته که صائب تقریباً ۳۷ سال بعد از فوت فضولی متولد شده و این یک موضوع تاریخی است و چیزی نیست که به صورت شخصی تحلیل کرد.

حالا استاندار آذربایجان‌‌شرقی نیز در پی اهانت به ساحت حکیم فضولی در رسانه ملی، نامه‌ای به رئیس سازمان صدا و سیما نوشته است.

متن نامه به شرح زیر است:

بسمه تعالی

برادر ارجمند جناب آقای علی عسگری

رئیس محترم سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران

با سلام و احترام؛

همانطوری که احیاناً در جریان قرار گرفته اید اخیراً در یکی از برنامه‌های آموزشی صدا و سیما، به ساحت شاعر بزرگ و پرآوازه، حکیم ملا محمد فضولی جسارت شده است؛

سخنسرای بزرگی که اشعار ترکی وی در قلۀ فصاحت و بلاغت بوده و سرشار از درون‌مایه‌های عرفانی و اسلامی است. همچنین باید در نظرگرفت که با وجود دیوان فارسی و عربی حکیم فضولی، به یقین این شاعر توانا از گنجینه‌های معنوی مردم آذربایجان، ایران و عالم اسلام است.

شایسته نیست هرازگاهی، فرهنگ، ادبیات و رسومات مردم آذربایجان که به فرمایش مقام معظم رهبری، نخبه پرور، جریان ساز و دارای غیرت دینی بوده و همواره در طول تاریخ در نخستین سنگر دفاع از کیان ایران عزیز قرار داشته‌اند، مورد بی‌مهری قرار گیرد. این بار نیز فردی کم‌مایه که به دوره و قرون حیات ادیبان بزرگ کشورمان نیز ناآگاه است، با اهانت به مقام این شاعر که مورد احترام ویژه آذربایجانیان بوده، موجب جریحه‌دار شدن احساسات مردم ادب دوست این دیار شده است.

لذا به نمایندگی از مردم آذربایجان، از جنابعالی می‌خواهم با چنین رویه مذموم و افراد مغرض یا ناآگاهی که وحدت اقوام مختلف کشور را نشانه گرفته‌اند، شدیدا برخورد و نتیجه آن به اطلاع مردم شهید پرور آذربایجان و ترک‌زبانان کشور اعلام شود.

 محمدرضا پورمحمدی
استاندار آذربایجان‌شرقی