رونمایی از آیین‌نامه جذب بازیکن و مربی خارجی
رونمایی از آیین‌نامه جذب بازیکن و مربی خارجی
دستورالعمل جدید جذب بازیکن و مربی خارجی از سوی سازمان لیگ به هیات فوتبال استان‌ها و همچنین باشگاه‌های حاضر در لیگ برتر ابلاغ شد.

به گزارش عصرتبریز، دو شرط اصلی برای جذب بازیکن و مربی خارجی نداشتن پرونده در فیفا که منجر به صدور رای شده باشد و همچنین ارایه تضمین بانکی به سازمان لیگ برابر با دستمزد بازیکن و مربی خارجی است. البته این‌ها تنها شرط جذب بازیکن و مربی خارجی نیست. برای حضور به خصوص بازیکن از قاره‌های مختلف در تیم‌های لیگ برتری شرط‌هایی تعیین شده است. به طور مثال بازیکنی که از حوزه آسیا و اقیانوسیه قصد حضور در تیم‌های لیگ برتری دارد باید در دو سال گذشته در ترکیب تیم ملی امید یا تیم ملی به میدان آمده باشد. همچنین بازیکنانی یوفا در صورت بازی در لیگ برتر یا جام حذفی آلمان – ایتالیا – فرانسه – اسپانیا و انگلیس می‌توانند به عضویت تیم‌های لیگ برتری دربیایند. بازیکنان دیگر کشورهای اروپایی در صورتی حضورشان در تیم‌های لیگ برتری مجاز خواهد بود که در دو فصل گذشته دست کم در ۸ مسابقه از لیگ برتر و جام حذفی برای تیم باشگاهی خود به میدان آمده باشند. برای بازیکنان دیگر قاره‌ها هم قوانین خاصی تدوین شده تا در نهایت از ورود بازیکن بی‌کیفیت به تیم‌های لیگ برتری جلوگیری شود.

در آیین‌نامه به این نکته اشاره شده که باشگاه‌ها در قبال کارنامه‌ای که از بازیکنان ارایه می‌دهند مسئول هستند. از سویی بازیکنان خارجی که در گذشته در ایران حضور داشته‌اند و قرارداد آنها با باشگاه‌ها ادامه دارد یا قصد تمدید قرارداد دارند مشمول این آیین‌نامه نخواهند شد.

در این دستورالعمل در خصوص مربی خارجی هم به این نکته اشاره شده است که مدرک فنی مربی پیش از عقد قرارداد باید از سوی کمیته آموزش فدراسیون فوتبال مورد بررسی قرار گیرد و در صورت تایید باشگاه می‌تواند با مربی خارجی قرارداد امضاء کند. برای بازیکن و مربی خارجی همان‌طور که اشاره شد باشگاه‌ها باید ضمانت مالی رسمی و معتبر به مدت ۱۲ ماه به سازمان لیگ ارایه دهند و در صورتی که مدت زمان قرارداد بیش از ۱۲ ماه باشد برای فصل بعد باید ضمانت نامه جدید ارایه شود. جزییات دستورالعمل حضور بازیکن و مربی خارجی جدید در تیم‌های لیگ برتری از این قرار است: