خرید تضمینی ۱۰۶ هزار تن گندم در آذربایجان‌شرقی
خرید تضمینی ۱۰۶ هزار تن گندم در آذربایجان‌شرقی
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی از خرید تضمینی ۱۰۶ هزار و ۶۷۵ تن گندم در استان خبر داد.

به گزارش عصرتبریز، علی رخ‌افروز روز شنبه در گفت‌وگویی اظهار کرد: ۸۲ هزار و چهار تن گندم از طریق اداره کل غله استان خریداری شده و شرکت تعاون روستایی نیز ۱۰ هزار و ۶۵۱ تن گندم را به صورت تضمینی خریداری کرده و در مجموع خرید تضمینی ۹۲ هزار و ۶۵۵ تن گندم در سامانه به ثبت رسیده است.

وی افزود: ۱۴ هزار و ۲۰ تن گندم بذری نیز در راستای بذرگیری و تحویل آن به کشاورزان استان جهت کشت گندم سال بعد، خریداری شده است.

رخ‌افروز با بیان این‌که در مدت مشابه سال گذشته به میزان ۲۵۰ هزار و ۹۴۷ تن گندم خریداری شده بود، افزود: تا امروز بر اساس میزان خریدی که در سامانه به ثبت رسیده، چهار هزار و ۶۷۶ میلیارد و ۷۲۴ میلیون ریال هزینه خرید داشتیم که ۹۸ درصد آن یعنی چهار هزار و ۵۷۹ میلیارد و ۹۰۷ میلیون ریال پرداخت شده است و گندم کاران استان اکنون ۹۶ میلیارد و ۸۱۷ میلیون ریال از دولت جهت خرید تضمینی گندم مطالبه دارند.

وی با اشاره به خرید تضمینی کلزا در آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: تا کنون یک هزار و ۵۱۰ تن کلزا به صورت قراردادی و ۴۲۴ تن به صورت تضمینی خریداری شده و همچنین کارخانجات متفرقه‌ای به میزان ۳۰۰ تن از این محصول خریداری کرده‌اند.

رخ‌افروز با بیان این‌که جمع مبلغ پرداخت شده به کلزاکاران استان طی این خریدها، ۱۷۲ میلیارد و ۳۵۰ میلیون ریال است، گفت: این میزان، ۱۰۰ درصد کل مطالبه کشاورزان کلزاکار استان را شامل می‌شود.