هیئت‌های مذهبی خاستگاه عدالت‌خواهی و مبارزه با طاغوت بودند
هیئت‌های مذهبی خاستگاه عدالت‌خواهی و مبارزه با طاغوت بودند
نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی گفت: هیئت‌های مذهبی خاستگاه عدالت‌خواهی، مبارزه با طاغوت و پشتیبان رزمندگان دفاع مقدس و مدافعان حریم ولایت بودند و به آسانی به دست ما نرسیده‌اند.

به گزارش عصرتبریز، حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمد علی آل‌هاشم شامگاه پنج‌شنبه در آئین اختتامیه هجدهمین اجلاس تجلیل از پیرغلامان و خادمان حسینی که در مصلی اعظم امام خمینی (ره) برگزار شد، گفت: میزبانی از هجدهمین اجلاس بین‌المللی تجلیل از پیر غلامان و خادمان حسینی در نخستین پایتخت تشیع در جهان، افتخار بزرگی است.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی ادامه داد: در شهری افتخار میزبانی از شما را داریم که در دنیایی نه چندان دور، خاستگاه و زیست‌گاه بزرگ مردان و سخنورانی بوده است که هم‌چون ستارگان پرنور در آسمان مدح و مرثیه می‌درخشد.

وی افزود: تردیدی نیست که زنده نگه داشتن هدف والای نهضت خونین کربلا مرهون همت این بزرگ مردانی است که در برهه‌های خاص مثل خفگان، با عدم تعطیلی روضه‌های خانگی و اذیت عوامل حکومتی و تعصب دینی در شکوفایی انقلاب اسلامی و حماسه سرایی‌های جاودانه قهرمانان کربلا در دوران دفاع مقدس و دوران دفاع از حرمین، باعث پویایی و شکوفایی نهضت و بهره‌گیری از اهداف والای این واقعه ماندگار و جاویدان تاریخی گشته است.

امام جمعه تبریز افزود: قدمت عزاداری در شیعه به همان عصر عاشورا و دشت کربلا بازمی‌گردد و نخستین کسانی که مراسم سوگواری و عزاداری را برای امام حسین (ع) برپا کردند بانوان خاندان عطرت بودند که پس از واقعه کربلا به اسارت درآمدند؛ آنان از همان صحنه کربلا نوحه‌سرایی خود را آغاز کردند.

آل‌هاشم گفت: عزاداری مردم آذربایجان و تبریز همواره ویژگی‌های خاصی دارد که می‌توان به این نقش و ویژگی‌ها اشاره نمود.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی ادامه داد: اولین ویژگی عزاداری مردم آذربایجان، ابداع انواع عزاداری است که هر کدام علاوه بر داشتن ریشه چند صد ساله، از سبک، شعر و لباس منحصر به فرد نیز برخوردار هستند.

وی گفت: عزاداران عرب، عجم و زنجیر زنان که به لحاظ زمانی، طولانی‌ترین عزاداری را در جهان برای شهدای کربلا در جهان بر پا می‌کنند.

امام جمعه تبریز ادامه داد: دسته‌جات تبریز هر ساله از هشتم محرم، ۶۰ ساعت عزاداری و در پنج روز به مدت ۱۲ ساعت با آداب قرعه کشی و قوانین خاص در بازار تاریخی تبریز برگزار می‌شود.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی گفت: متأسفانه با شیوع ویروس کرونا مراسم سنتی عزاداری بازار تاریخی تبریز بر پا نمی‌شود اما هیأت عزاداری در این راستا با کمک‌های مومنانه و رزمایش مواسات اهتمام دارند.

وی بیان کرد: سینه‌زنی عجم در سال ۱۲۰۰ قمری بیرق عزای حسینی را در تبریز برافراشته است و هیئتی با بیش از ۲۴۰ سال قدمت، ریشه در تاریخ و اصالت مذهبی شهر تبریز دارد.

آل‌هاشم افزود: دومین نقش و ویژگی عزاداری مردم آذربایجان، ادبیات غنی عزاداری تبریز است که علاوه بر آن، اشعار عزاداری‌ها نیز دارای پشتوانه علمی و مستند محور بوده و ترویج حماسه حسینی با توجه به احوالات و وقایع است.

وی با توجه به اینکه شعرای تبریز، مقتل محوری را اصل اساسی می‌دانند ادامه داد: از دیگر ویژگی‌های مکتب عزاداری‌های تبریز، خلوص و نوع گریه کردن پیرغلامان حسینی این شهر است که در عزاداری حسینی، مانند مادری گریه می‌کنند که گویی فرزند خود را از دست داده‌اند.

امام جمعه تبریز افزود: هیأت و عزاداری‌ها به آسانی به دست ما نرسیده است و ایام خفگان و مجالس مخفیانه، روضه‌های در گوشی و زیرزمینی را تجربه کرده است و از این رو هیأت، خاستگاه عدالت‌خواهی، مبارزه با طاغوت و پشتیبان رزمندگان دوران دفاع مقدس و مدافعان حریم ولایت بودند که امید است با این هیأت و پیرغلامان عزیز، پیشتاز در امر تحقق بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی و از ارکان تمدن نوین اسلامی مد نظر مقام معظم رهبری باشیم.

وی در پایان گفت: هیأت‌های تبریز پرچم‌دار خدمت صادقانه به مردم هستند که در روزهای شیوع ویروس کرونا، رزمایش مواسات و کمک مومنانه که مورد تأکید رهبر فرزانه و حکیم انقلاب اسلامی بود، بسته‌های متعددی توسط پیرغلامان حسینی، راهی منازل نیازمندان شده است.