آمریکا مسئول وضعیت کنونی افغانستان است
آمریکا مسئول وضعیت کنونی افغانستان است
وزیر امور خارجه با اشاره به وضعیت پیچیده کنونی افغانستان، این وضعیت را حاصل خروج غیرمسئولانه و مفتضحانه آمریکا از این کشور خواند.

به گزارش عصرتبریز، حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه بیست و یکمین اجلاس سران کشورهای عضو شانگهای در دوشنبه، امروز با «لاوروف» وزیر امور خارجه فدراسیون روسیه دیدار و گفتگو کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان در این گفتگو، ضمن تاکید بر توسعه روابط همه‌جانبه با روسیه، ضرورت همفکری دو کشور در مورد مسائل منطقه‌ای و بویژه افغانستان را یادآور شد.

وی با اشاره به وضعیت پیچیده کنونی افغانستان، این وضعیت را حاصل خروج غیرمسئولانه و مفتضحانه آمریکا از این کشور خواند و مسئولیت وضعیت کنونی را بر عهده دولت آمریکا دانست.

لاورف نیز در این دیدار ضمن تبریک انتصاب «امیر عبداللهیان»، از وزیر امور خارجه کشورمان جهت سفر به مسکو و تداوم رایزنی‌ها دعوت کرد.

لازم به ذکر است، جمهوری اسلامی ایران حل موضوع افغانستان را در تشکیل دولتی فراگیر با مشارکت نمایندگان کلیه اقوام دانسته و بر تلاش‌های کشورمان جهت ترغیب به رسیدن به این هدف تاکید کرده است.

در ادامه نشست کوتاه چهارجانبه شب گذشته و دیدار و گفتگوهای جداگانه وزرای خارجه توافق شد که ظرف روز جاری، بیانیه مشترک چهارجانبه وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، روسیه، چین و پاکستان در مورد اوضاع سیاسی افغانستان صادر شود.

پیش از این وزیر امور خارجه کشورمان از همتای روسی خود جهت شرکت در نشست همسایگان افغانستان به میزبانی تهران دعوت کرده است.