مراسم اربعین یک جریان ادامه‌دار از نهضت عاشورا است
مراسم اربعین یک جریان ادامه‌دار از نهضت عاشورا است
نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی با اشاره به اهمیت مراسم اربعین گفت: مراسم اربعین امروز یک جریان ادامه‌دار از نهضت عاشورا است.

به گزارش عصرتبریز، حجت‌الاسلام سید محمدعلی آل‌هاشم شامگاه جمعه در اختتامیه کنگره ملی شعر اربعین در تبریز گفت: شعر یکی از هنرهای اصیل بشر است، از آن زمانی که بشر خود را شناخته و کلمات و جمله‌ها ایجاد شد شعر نیز پدید آمد.

وی با بیان اینکه نام ایران همواره با شعر همراه و همزاد بوده است، افزود: شاعران بزرگ نیز همواره با بهره‌گیری از قرآن و سخنان ائمه بهترین شعرها را سروده‌اند.

آل‌هاشم ابراز داشت: اشعار شاعران متعهد به جامعه تحرک، نشاط، درس زندگی، پند، تجربه، اندیشه، حریت، آزادگی و عدالت خواهی و ظلم ستیزی می‌آموزد.

امام جمعه تبریز با بیان اینکه شعر از نظر تأثیرگذاری در بین مردم نقش بسزایی دارد، ادامه داد: شعر وقتی مفید است که از آن بهره گیری شود. شعر وسیله است و معیار ارزیابی آن هدفی است که شعر در راه آن به کار گرفته می‌شود.

وی با بیان اینکه چه هدفی مقدس‌تر از امام حسین (ع) است که شعر در این خصوص سروده شود، گفت: شاعران زیادی با شعرهایشان نقش خود را در حماسه عظیم پیاده روی اربعین ایفا کرده‌اند و شاهد تنوع بالا و تعداد بالای آن و تأثیرگذاری این نوع شعر در خصوص مراسم اربعین هستیم.

آل‌هاشم با تاکید بر اینکه اربعین ادامه تاسوعا و عاشورا است، افزود: اربعین امروز یک جریان ادامه‌دار از نهضت عاشورا است، عاشورا با اربعین کامل می‌شود.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی با اشاره به اینکه اربعین اسم رمز ظهور امام زمان (عج) است، افزود: مراسم اربعین محلی برای تمرین وحدت و همدلی و آماده سازی برای عاشقان ظهور است.

وی با قدردانی از اداره کل تبلیغات اسلامی آذربایجان‌شرقی در برگزاری کنگره شعر اربعین گفت: برگزاری این کنگره در تبریز نخستین پایتخت تشیع اقدام بزرگ و مثبتی بود و امیدواریم با برگزاری چنین کنگره‌هایی شاهد افزایش کیفیت شعر مداحی‌ها باشیم.