خودمان را معطل نتیجه مذاکرات نمی‌کنیم
خودمان را معطل نتیجه مذاکرات نمی‌کنیم
رئیس دستگاه دیپلماسی گفت: بررسی‌های خود در خصوص بازگشت به مذاکرات وین را ادامه می‌دهیم، اما نباید خود را معطل این مذاکرات کنیم.

به گزارش عصرتبریز، حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان درباره موضع ایران در قبال تحولات افغانستان گفت: موضع اصولی ایران مبنی بر اینکه صلح و ثبات در افغانستان تنها در سایه تشکیل دولتی کاملاً فراگیر با مشارکت همه اقوام تامین خواهد شد، نشان دهنده صحیح بودن این موضع است و ایران با همه طرف‌های افغان ارتباط دارد و همه آن‌ها را به این امر تشویق می‌کند.

وی درباره میزان شعاری یا قابل عملیاتی بودن تاکید بر دیپلماسی اقتصادی و افزایش مبادلات تجاری ایران در دیدارهایش در حاشیه اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل، گفت: ما تجربه مثبتی (درارتباط با واردات واکسن) پیش رو داریم زیرا اقدامات بانکی و فنی برای این کار صورت گرفت و این میزان واکسن وارد کشور شد و تا ماه آینده میلادی هم تقریباً آن حد از نیاز ایران به واکسن وارد کشور خواهد شد.

وزیر امور خارجه افزود: این تجربه نشان داد که می‌توانیم در موضوعات تجاری و اقتصادی با نگاه به حقوق بین‌الملل و فرصت‌هایی که در دنیا وجود دارد خود را از این وضعیت خارج کنیم و ضمن اینکه بررسی‌های خود در خصوص بازگشت به مذاکرات وین را ادامه می‌دهیم، اما نباید خود را معطل این مذاکرات کنیم.

وی تصریح کرد: ملاقات‌های من در اینجا نشان داد که اگر اراده جدی برای استفاده از ظرفیت‌ها را داشته باشیم نه تنها سال آینده این موقع بلکه در کمتر از شش ماه آینده می‌توانیم آثار ملموس این همکاری‌ها و ابتکارات را البته با همراهی و همکاری همه بخش‌های ذیربط در کشور، در اقتصاد کشورمان مشاهده کنیم.