مذاکرات برجامی حتما انجام خواهد شد
مذاکرات برجامی حتما انجام خواهد شد
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با اشاره به برنامه‌ ایران برای مذاکرات برجامی، گفت: مذاکرات برجامی حتما انجام خواهد شد.

به گزارش عصرتبریز، سعید خطیب‌زاده سخنگو و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی وزارت خارجه کشورمان که در چارچوب همایش جهانی «نرماندی برای صلح» به پاریس سفر کرده است، در مصاحبه‌ای اختصاصی با روزنامه لوموند در ارتباط با نشست اخیر مجمع عمومی سازمان ملل و چشم‌انداز مذاکرات هسته‌ای و اینکه وزیر خارجه ایران در نیویورک اعلام کرده مذاکرات به زودی از سرگرفته خواهد شد، گفت: آنچه که وزیر خارجه ایران در نیویورک اعلام داشت، همان چیزی است از اول روی کار آمدن دولت جدید گفته شد و شنیده شده است، این جواب دو مؤلفه دارد، یکی اینکه حتماً ایران در حال بررسی چگونگی ادامه مذاکرات است که این مرحله از جواب به نتیجه رسیده، یعنی اینکه مذاکرات حتماً انجام خواهد شد و فاز دوم این است که با دقت گفتگوهای انجام شده با دولت جدید مرور بشود تا ابعاد وجزئیات آن روشن شود تا بطور فعال و مؤثر وارد گفتگوها بشویم.

خطیب‌زاده افزود: این فاز هنوز تمام نشده است. دولت به عنوان قوه مجریه تغییر کرده و این دولت جدید است که باید مذاکرات را انجام دهد. ایرانی‌ها همیشه نشان داده‌اند که دقیق صحبت می‌کنند و سخت هم گفتگو می‌کنند، اما وقتی چیزی حاصل شود آن را صریح بیان می‌کنند و اگر چیزی را امضا کردند، دقیق اجرا می‌کنند.

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی وزارت خارجه کشورمان تصریح کرد: آنچه که الآن اتفاق می‌افتد این است که چرا شش دور مذاکره وین با اینکه دستور کار آن روشن بوده به نتیجه نرسیده است. یک آسیب‌شناسی لازم است، و نیاز است نقاطی که به طور جدی از طرف مقابل مورد انتظار بوده و انجام نشده‌اند، بررسی شوند.

خطیب‌زاده با اشاره به خروج یک‌جانبه آمریکا از برجام تأکید کرد: ایالات متحده در این داستان طرفی است که از توافق خارج شده، تحریم‌های یک‌جانبه اعمال کرده، به مردم ایران درد و رنج داده و میلیاردها دلار به اقتصاد ایران ضرر زده و نه تنها ایران، بلکه حتی متحدینی که می‌خواستند با ایران تجارت کنند را تنبیه کرده است. آمریکا به رغم این سابقه و با همان منطقی که ترامپ در مقابل ایران رفتار می‌کرد به وین آمده، یعنی آن چیزی که ترامپ با تحریم دنبال می‌کرد، دولت جدید آمریکا با وعده رفع تحریم مطرح کرده است.

وی گفت: دولت جدید آمریکا باید تصمیم بگیرد، یا می‌خواهد میراث ترامپ را حفظ کند یا می‌خواهد میراث آقای بایدن را بسازد، این یک تصمیم سیاسی است، تا امروز به نظر می‌آید آنها به تحریم همچنان به عنوان ابزار و اهرم فشار می‌نگرند. ایران نه چیزی بیشتر از برجام در هسته‌ای می‌پذیرد و نه چیزی کمتر از بندهای رفع تحریمی برجام را انتظار دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در پاسخ به سؤالی مربوط به اتهامات اروپا به ایران در مورد نقض تعهدات برجامی و عدم اشاعه، گفت: باید توجه داشت که ایران تعهدات برجامی خود را کاهش داده ولی تماماً در چارچوب «ان‌پی‌تی» باقی مانده است. صحبتی از نقض تعهدات «ان‌پی‌تی» نیست، بلکه بحث از کاهش تعهدات برجامی است و اقداماتی که ایران در این چارچوب انجام داده کاملاً قابل برگشت می‌باشد. این درحالیست که طرف مقابل عدم پایبندی کامل داشته است، یعنی آمریکا نقض کامل و اروپا هم نقض محدود. اروپا هم در این نقض در کنار آمریکا بوده است.

خطیب‌زاده افزود: من با اغماض می‌گویم آمریکا نقض کامل و اروپا نقض محدود داشته، چرا که در ایران بحثی است که اروپا هم به اندازه آمریکا تعهدات خود را انجام نداده است، هیچ تجارتی بین ایران و اروپا برقرار نیست، هیچ پولی رد و بدل نمی‌شود، هیچ سرمایه‌گذاری انجام نمی‌شود. هیچ کدام از تعهدات اروپا انجام نشده و آن وقت اروپا نگران کاهش تعهدات ایران در برجام است، حداقل چیزی که می‌توان گفت این است که این غیرمنصفانه است اگر نگوییم ظالمانه است.

تحولات منطقه‌ای و نقش و حضور ایران در عراق و سوریه بخش دیگری از این مصاحبه بود که سخنگوی وزارت خارجه کشورمان اعلام کرد: ایران در سوریه هست، به خاطر اینکه سوریه به بهشت تروریست‌ها تبدیل شده بود و به خاطر اینکه دولت سوریه این را از ما خواسته، همانطور که روسیه آنجاست، ما در آنجا پایگاه نداریم و به دنبال پایگاه نظامی در سوریه نیستیم، روابط ما با سوریه راهبردی است.

خطیب‌زاده افزود: روابط ایران با عراق یک روابط تاریخی، مردمی و چندجانبه است، اگر ایران نبود داعش اربیل را گرفته بود، این به این معنا نیست که ایران در عراق پایگاه نظامی دارد، اما این به این معناست که ایران تلاش می‌کند منطقه را امن نگه دارد.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در این مصاحبه در سؤالی در خصوص انتظار مشروعیت‌خواهی طالبان از جامعه بین‌الملل و موضع ایران در قبال این درخواست طالبان، اعلام کرد: خیلی زود است که اساساً در مورد مشروعیت صحبت کنیم، الان وقت این است که ببینیم طالبان به آنچه گفته عمل می‌کند و آیا دولت فراگیر تشکیل می‌دهد و آیا حقوق اقوام دیگر را در نظر می‌گیرد. ما و جامعه جهانی باید خطوط قرمز را با صراحت کامل بیان کنیم.

خطیب‌زاده سپس ادامه داد: مهم‌ترین خطوط قرمز این است که افغانستان عاری از افراطی‌گری بشود و بهشت داعش نشود، تهدید همسایگان و دنیا نشود، اراده و خواست مردم در آینده افغانستان محقق و دولت فراگیر که بازتاب‌دهنده ترکیب قومی و جمعیتی افغانستان باشد، تشکیل شود و افغانستان دوباره پایگاه هیچ کشور خارجی دوباره نشود.