تنظیم سند یک کار حقوقی است نه امنیتی-انتظامی
تنظیم سند یک کار حقوقی است نه امنیتی-انتظامی
نایب رئیس کانون سردفتران آذربایجان‌شرقی ضمن انتقاد شدید از مباحث مطرح شده در خصوص جایگزینی برگ سبز خودرو به جای سند رسمی تاکید کرد: تنظیم سند یک کار حقوقی است نه امنیتی-انتظامی و این امر بر اساس قانون در صلاحیت دفاتر ثبت اسناد رسمی است.

به گزارش عصرتبریز، پرویز کوزه‌گر در جمع خبرنگاران افزود: صدور سند رسمی شرایطی دارد که طی آن باید مشخصات خریدار، فروشنده و ثمن معامله در آن قید گردد اما برگ سبز فاقد این شرایط بوده و طبق قانون به هیچ عنوان نمی‌تواند جایگزین سند رسمی شود.

وی با اشاره به اینکه برخی محافل با فریب افکار عمومی به دروغ، دفاتر ثبت اسناد را به دریافت مبالغ اضافی متهم می کنند تصریح کرد: مدعیان قانونمداری، از قوانین موضوعه هم اطلاعی نداشته و دفاتر ثبت را متهم به دریافت مبالغ اضافی معرفی می‌کنند؛ درحالیکه ۹۰ درصد دریافتی‌های دفاتر ثبت مربوط به مطالبات دولتی مندرج در بودجه سالانه مجلس است!

کوزه‌گر تاکید کرد: اینکه مهمترین دلیل عدم التزام به تنظیم سند در دفاتر ثبت را کاهش هزینه‌های زائد مردم عنوان می‌کنند یک دروغ آشکار و فریب مردم است چراکه اتفاقا با این کار، علاوه بر هزینه‌های مالی، هزینه‌های حقوقی بیشتری بر مردم تحمیل خواهد شد.

نایب رئیس کانون سردفتران آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه تنظیم سند یک کار حقوقی است نه امنیتی-انتظامی ادامه داد: در صورت تخلف دفاتر اسناد، شهروندان به راحتی امکان شکایت و پیگیری داشته و با متخلفان برخورد می‌شود اما آیا این امکان برای طرح شکایت علیه ناجا میسر خواهد بود؟!

وی در ادامه با اشاره به اینکه شرکت پیمانکار تعویض پلاک وابسته به بنیاد ناجا منحل شده و طبق قانون باید در مرحله تسویه باشد تصریح کرد: بر اساس کدام محمل قانونی این شرکت قرار است به جای دفاتر ثبت، برگ سبز را جایگزین سند رسمی کند؟!

کوزه‌گر تمام مشکلات پیش‌آمده را ناشی از اختلاط تعویض پلاک و تنظیم سند دانست و گفت: با توجه به الزام خریدار و فروشنده به ارائه اسناد شفاف و شواهد لازم برای تنظیم سند، مخالفان سند رسمی در واقع مخالف شفافیت هستند.

نایب رئیس کانون سردفتران آذربایجان‌شرقی با اشاره به کشف انبارهای خودروهای لوکس در برخی مناطق کشور هشدار داد: با حذف اسناد رسمی و عدم ارائه برگ سبز گمرکی هنگام تنظیم سند، امکان قاچاق خودرو به داخل کشور افزایش خواهد یافت.