بررسی اجرای طرح خزانه داری متمرکز در شهرداری تبریز
بررسی اجرای طرح خزانه داری متمرکز در شهرداری تبریز
اجرای طرح خزانه داری متمرکز در شهرداری تبریز در جلسه کمیسیون برنامه و بودجه بررسی شد.

به گزارش عصر تبریز به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل شورای اسلامی شهر تبریز، علیرضا نوای باغبان گفت: خزانه متمرکز در روز های اول آغاز کمیسیون در دستور کار قرار گرفت و در نهایت مصوب شد شهرداری در راستای دستورالعمل خزانه داری متمرکز ابلاغیه در سال ۱۳۹۶ از طریق وزارت کشور و اصلاحیه در سال ۱۳۹۹ اجرایی شود.

وی افزود: شیوه نامه اجرایی این طرح ارسال شده و همینطور ابعاد مالی و حسابداری آن در سال ۱۳۹۹ ابلاغ شده و دستور العمل ها برای اجرای خزانه متمرکز نیز تکمیل شده است. شورای پنجم تصمیم‌ گرفته از سال ۱۴۰۰ این طرح اجرایی شود اما هنوز طرح اجرا نشده و این دغدغه ی اعضای شورا است که خزانه داری متمرکز اجرایی شود.

رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تبریز تصریح کرد: ابعاد مختلف موضوع در کمیسیون بررسی شد و مقرر شد در تمام مناطق و سازمان‌ها یک حساب درآمدی در یکی از بانک ها ایجاد شود و تمام درآمد‌ها پس از واریز توسط هیچ مدیری قابل برداشت نباشد. چراکه مبالغ واریزی در پایان هر روز کاری به خزانه داری متمرکز واریز می شود که در شهرداری مرکز است و به این شکل یک صندوق کلی درآمدی ایجاد می‌شود که برداشت از آن تابع قوانین و مقررات است.

علیرضا نوای باغبان تصریح کرد: برداشت از خزانه متمرکز مطابق بودجه سالانه مصوب و اولویت‌های اعلامی شورا در فصل بودجه و بودجه جاری خواهد بود.
عضو شورای اسلامی شهر تبریز تاکید کرد: کمیته تخصیص با حضور شهردار و دونفر از اعضای شورا و معاونت ها تشکیل شده و به درآمد و هزینه ها نظارت خواهند کرد. این یک روال جدید است که برای اجرای آن شهرداری باید یک برنامه زمانی ایجاد کند و حق برداشت ها مشخص شود و دستور العمل داخلی برای آن تهیه شود.

وی تصریح کرد: در کنار آن باید توجه ویژه به تدوین برنامه انگیزشی برای درآمدزایی داشته باشیم، اینطور نباشد که یکی درآمد کسب کند ودیگری فقط هزینه کند.

عضو شورای اسلامی شهر تبریز افزود: این بسته های انگیزشی هم باید شامل تشویق و تنبیه باشد که مدیران به اجرای آن رغبت داشته باشند.
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه اضافه کرد: آنگونه که از شهرداری تبریز خبر گرفته‌ایم موافق اجرای خزانه متمرکز هستند که می‌توانیم با رعایت برخی نکات این مصوبه را همانند سایر شهرها که اجرا می کنند در تبریز نیز اجرایی کنیم.

باغبان گفت: این طرح در راستای نظارت بر بحث بودجه شهرداری توسط شورا است ، شفاف سازی توازن و عدالت طلبی و مزایای دیگری دارد به شرطی که همه عمل کنند و با زمانبندی جلو برود و نقاط ضعف قوت آن پیش بینی شود. انتظار داریم از سال جاری این طرح اجرایی شده و کم و کاستی طرح معلوم شود تا سال آینده به صورت کامل اجرایی شود.

عضو شورای اسلامی شهر تبریز اظهارداشت: با این ملاحظات این طرح در کمیسیون تصویب شده و با تصویب شورا و تأیید فرمانداری، به شهرداری ابلاغ خواهد شد.
وی افزود: یک پست یا رده‌ای به نام خزانه متمرکز ایجاد می‌شود که مستقل از مدیر مالی و ذیحساب است که با تدبیر شهردار تبریز انتخاب می‌شود