تاثیر تغذیه و سلامت روان بر استحکام مو
تاثیر تغذیه و سلامت روان بر استحکام مو
اگرچه روزانه تعدادی مو از دست می‌‌رود ولی این تعداد با رویش موهای جدید جایگزین می‌شود.

به گزارش عصرتبریز، برای بسیاری، از دست دادن موی سر مساوی با از بین رفتن زیبایی است. راهکارهای حفظ و نگهداری سلامت موها، بسیار مورد توجه و اقبال عمومی قرار گرفته‌اند. در وهله اول باید به این موضوع توجه داشت که اساسا ریزش مو یک فرایند طبیعی و وابسته به افزایش سن و پیری در انسان است، هر چند بیماری‌ها و داروهای خاصی نیز می‌توانند باعث این پدیده شوند. اگرچه روزانه تعدادی مو از دست می‌‌رود ولی این تعداد با رویش موهای جدید جایگزین می‌شود. بنابراین ریزش مو زمانی محسوس است که ریختن موها متناسب با رشد موهای جدید نباشد.

یکی از عوامل موثری که می‌تواند منجر به ریزش موی منتشر و یکنواخت از تمام نقاط سر شود، استرس‌ است. منشا این استرس‌ها می‌تواند روحی روانی باشد و منجر به بروز اضطراب‌‌های خیلی حاد و ناگهانی در فرد شود. این تنش و استرس‌ها می‌توانند در اثر از دست دادن یک عزیز، طلاق، کنکور، ابتلا به بیماری، انجام جراحی، شیمی‌درمانی، مصرف برخی داروها، گرفتن رژیم‌های خودسرانه و طولانی‌مدت (رژیم‌های غذایی نامناسب) و همچنین زایمان یا سقط جنین و خونریزی شدید تظاهر پیدا کنند.

وقتی فردی در محیط‌های پرتنش باشد و از فشارهای عصبی رنج ‌ببرد، تغییرات بیوشیمیایی و فیزیکی در بدن رخ می‌دهد که بعد از مدتی ممکن است منجر به ریختن موها شود. به طور معمول ریزش ۷۰ تا ۱۰۰ فولیکول مو در روز طبیعی است ولی اگر میزان ریزش مو بیش از این مقدار باشد باید حتما این مساله را پیگیری کنید چراکه نیازمند بررسی است. معمولا بر حسب اینکه چه مدت از زمان شروع ریختن موها گذشته، ریزش مو به دو نوع حاد و مزمن تقسیم‌بندی می‌شود.

ریزش موی حاد

اگر زمان ریزش موها کمتر از ۶ ماه طول بکشد، فرد دچار ریزش موی حاد است. در نوع حاد ریزش مو، در بررسی عامل موثر در ریختن موها، باید اتفاقاتی که طی سه ماه قبل از ریزش مو رخ داده، مورد توجه قرار بگیرد. علت آن هم این است که از زمانی که عامل ریزش مو وارد بدن می‌شود تا وقتی که مو به فاز ریزش راه پیدا کند، یک بازه زمانی سه ماهه وجود دارد. در این بازه زمانی سه ماهه، مو در ابتدا از فاز رشد به استراحت وارد می‌شود و سپس با بروز این مرحله موها می‌ریزند.

اصلاح تغذیه در ریزش مو

تغذیه نقش بسیار مهمی در رویش موها دارد. شاید تجربه کرده باشید که به دنبال گرفتن رژیم‌های غذایی برای لاغر شدن، الگوی رشد و یا ریزش موی سر هم تغییر می‌کند. کاهش کالری و انرژی بدن، کاهش ریز مغذی‌های حیاتی برای رشد سلول‌ها (از جمله موها) مانند روی، سلنیوم و آهن، کاهش پروتئین دریافتی غذا و کمبودهای ویتامینی به ویژه ویتامین‌های گروه B، رابطه مستقیم با ریزش موها دارد.

مصرف مواد غذایی زیر کمک شایانی به رشد مو ها می‌کند

  • ماهی‌های چرب : مانند سالمون و ماهی تون به خاطر امگا ۳، امگا ۶ و آنتی‌اکسیدان‌های فراوان، می‌توانند به رشد مو ها کمک کنند. همچنین، ماهی‌های چرب حاوی سلنیوم و ویتامین‌های گروه B و D3 می‌باشند.
  • سیب زمینی : حاوی مقادیر قابل توجهی از بتاکاروتن است. بتاکاروتن در بدن به ویتامین A تبدیل شده که در افزایش رشد و ضخیم شدن مو‌ها نقش دارد.
  • اسفناج : به عنوان یک منبع غنی از ویتامین A، ویتامین B9 یا اسید فولیک و آهن شناخته شده است. آهن در سلول‌های خونی به حمل اکسیژن کمک می‌کند و رشد موها را تقویت خواهد کرد.
  • تخم‌ها و دانه‌ها : این دسته از مواد غذایی منابع خوبی برای پروتئین‌ها، ویتامین‌های گروه B و کالری می‌باشند. مصرف روزانه حداقل یک عدد تخم مرغ، سلامت موهای شما را تضمین خواهد کرد.
محتوای این تبلیغات توسط سفارش‌دهنده تهیه شده است.