مجوز تدریس رشته زبان ترکی در دانشگاه آزاد صادر نشده است
مجوز تدریس رشته زبان ترکی در دانشگاه آزاد صادر نشده است
رئیس دانشگاه‌های آزاد اسلامی آذربایجان‌شرقی گفت: با وجود درخواست دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز برای تدریس رشته زبان ترکی در این دانشگاه اما هنوز مجوز این رشته صادر نشده است.

به گزارش عصرتبریز، عزیز جوانپور در نشست خبری با اصحاب رسانه به موفقیت‌های دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز در سطح کشور اشاره کرد و گفت: این دانشگاه جزو ۵ دانشگاه برتر در بین دانشگاه‌های آزاد اسلامی کشور بوده و در حوزه پژوهش نیز جایگاه ویژه‌ای در کشور دارد.

وی گفت: خوشبختانه هفت تن از اساتید دانشگاه آزاد اسلامی تبریز در جمع ۲ درصد دانشمندان برتر جهان اسلام قرار گرفته‌اند.

جوانپور با اشاره به پیشرفت پروژه های عمرانی این دانشگاه گفت: ۴ سال پیش که مسئولیت دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز و استان را عهده‌دار شدم، ۶ پروژه ناتمام عمرانی همانند بیمارستان امام سجاد (ع) و بیمارستان دامپزشکی وجود داشت، اما امروز این دو پروژه بیمارستانی تکمیل و به بهره‌برداری رسیده است.

وی ادامه داد: دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز به دلیل عدم وجود تجهیزات لازم و مناسب در معرض تعطیلی قرار داشت. اما در طول ۴ سال گذشته با تامین امکانات لازم همچون راه‌اندازی ۱۲۰ یونیت دندانپزشکی به عنوان برترین دانشکده دندانپزشکی شمالغرب کشور محسوب می‌شود و کلنینیک تخصصی دندانپزشکی واقع در ولیعصر تبریز نیز در مراحل دریافت مجوز رسمی از وزارت بهداشت را سپری می‌کند.

جوانپور اظهار کرد: در کل استان ۵۱ هزار نفر دانشجو در دانشگاه های آزاد اسلامی در حال تحصیل هستند که از این تعداد ۲۰۰۰ دانشجو در دانشگاه پزشکی و تعداد ۲۱ هزار دانشجو در رشته‌های غیرپزشکی واحد تبریز مشغول می باشند.

رئیس دانشگاه‌های آزاد اسلامی آذربایجان‌شرقی از ایجاد نخستین مراکز رشد و سراهای نوآوری طی چهار سال گذشته در این دانشگاه خبر داد و گفت: دو برنامه علمی حوضه آبریز دریاچه ارومیه و کفش و چرم برای نخستین بار در این دانشگاه به اجرا درآمده و امروز مدرسه کفش و چرم نیز افتتاح شده است.

وی با تاکید بر این‌که پرداخت شهریه از طرف دانشجویان اجباری وجود ندارد گفت: از آغاز سال تحصیلی تا امروز فقط ۳۰ درصد از شهریه کل دانشجویان استان اخذ شده است. همچنین امسال افزایش شهریه داشتیم اما این افزایش نسبت به تورم چندان بالا نیست.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان درباره پیام سامانه آموزش مجازی دانشگاه آزاد به دانشجویان مبنی بر پرداخت بدهی‌های معوق تا پایان هفته گفت: این اطلاعیه‌ها و پیام‌ها صرفا برای تاکید به دانشجویان است و بحث پرداخت شهریه مطرح نیست بلکه تثبیت مالی است. هیچ وقت دانشجویان را الزام نکردیم که چه زمانی شهریه پرداخت کنید. تثبیت مالی به مفهوم مشخص نمودن وضعیت مالی و زمان پرداخت آن است.

وی افزود: با توجه به تورم بالا و افزایش حقوق کارکنان، دانشگاه آزاد اسلامی نیز مانند سایر بخش‌های خصوصی کشور در بحران قرار دارد با این حال این دانشگاه مبلغ ۲۰۰۰ میلیارد تومان نیز از بنیاد شهید طلبکار است.

جوانپور در پاسخ به این سوال که چرا با وجود عدم حضور دانشجویان در کلاس‌ها طی دوران کرونا، شهریه‌ها افزایش یافته است، ادامه داد: اعضای هیات علمی و سایر کارکنان دانشگاه با وجود این‌که در دانشگاه حضور نمی‌یابند اما حقوق دریافت می‌کنند و همه ساله این حقوق‌ها در حال افزایش است.

وی در خصوص موضوع تدریس رشته زبان ترکی در این دانشگاه اظهار کرد: با وجود درخواست دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز برای تدریس رشته زبان ترکی در این دانشگاه اما هنوز مجوز این رشته صادر نشده است. البته مجوز تدریس رشته جدید برای دانشگاه‌ها در طول سال‌های اخیر صادر نمی‌شود و فقط جابه جایی کدرشته‌ها را داشتیم.

وی با بیان این‌که قبلا هیچ دانشجوی خارجی در دانشگاه‌های آزاد استان تحصیل نمی‌کرد، گفت: در طول چهار سال گذشته دانشجویان خارجی وارد دانشگاه شده و اکنون تعداد ۶۰۰ دانشجو از اقلیم کردستان عراق، ترکیه و آذربایجان در رشته‌های مختلف دانشگاه تحصیل می‌کنند و اگر محدودیت رشته‌های پزشکی دانشگاه نبود قطعا تعداد این دانشجویان بسیار بیشتر می‌شد.

وی با بیان این‌که همه ساله شاهد افزایش دانشجو در حدود ۱۰ درصد در استان و ۲۵ درصد در تبریز هستیم، تصریح کرد: به دنبال افزایش رشته‌های تجربی در دانشگاه هستیم چرا که داوطلبان این رشته‌ها بسیار بالا است و رشته‌های فنی مهندسی چندان طرفدار ندارند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان‌شرقی افزود: واحد خامنه دانشگاه آزاد تعطیل شده است اما با وساطت خیران و … تلاش می‌کنیم تا رشته‌های پیراپزشکی را در این دانشگاه بیاوریم.

در این نشست رحمانی، رئیس دبیرخانه علمی دانشگاه‌های آزاد اسلامی آذربایجان‌شرقی با اشاره به طرح پایش این دانشگاه، اظهار کرد: هدف ما از اجرای طرح پایش این است که پایان‌نامه‌هایی که قبلا توسط اساتید راهنما انتخاب می‌شد به سمت چالش‌های صنعتی برود.

وی افزود: در این راستا بیش از ۳۰ برنامه علمی در کشور وجود دارد که بایستی دو برنامه از آن یعنی برنامه حوضه آبریز دریاچه ارومیه و کفش و چرم در تبریز برگزار شود.

وی ادامه داد: در حوزه‌ی کفش و چرم، بیش از ۶۰۰ چالش در برگزاری جلساتی با کارشناسان این حوزه و بیش از ۳۰۰۰ چالش و سوال در خصوص حوضه آبریز دریاچه ارومیه شناسایی شده است. این پایش هم‌چنین باعث یافتن فرمول مواد وارداتی زیره کفش توسط دو تن از اساتید شده است.

وی در خصوص طرح پویش نیز گفت: هدف از اجرای این طرح، مهارت‌آموزی دانشجویان با کارآموزی پویش است. این کارآموزی به صورت رایگان به دانشجویان ارائه شده و دانشجو در قبال کاری که انجام‌ می‌دهد، حقوق و دستمزد دریافت می‌کند.

رحمانی با بیان این‌که در این راستا مزایایی برای صنعت نیز در نظر گرفته شده است، ادامه داد: این طرح چون شامل روابط کارگری و کارفرمایی نمی‌شود، بیمه کارآموزان فقط شامل بیمه دانشجویی می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: هر دوره کارآموزی شامل ۲۴۰ ساعت و دو روز در هفته می‌شود که بر اساس توافق انجام گرفته، کف مبلغ دستمزد به دانشجویان کاردانی و کارشناسی ۵۰۰ هزار تومان، برای کارشناسی ارشد مبلغ ۶۰۰ هزار تومان و برای دکتری مبلغ ۷۰۰ هزار تومان است و می‌تواند بر اساس توافق بالاتر از این مبلغ باشد.

رسولی معاون پژوهش دانشگاه آزاد اسلامی تبریز نیز گفت: ۸ سرای نوآوری در استان وجود دارد که این سراها وظیفه‌ی تبدیل ایده به تجاری سازی را دارند و در تبریز (سه سرا)، مراغه، شبستر، ایلخچی، آذرشهر و مرند استقرار یافته‌اند.
وی با بیان این‌که برای نخستین بار در سطح کشور، مراکز رشد مشترک با پارک علم و فناوری توسط این دانشگاه تاسیس شده است، ادامه داد: اکنون واحدهای آذرشهر، سراب، مرند، اهر و شبستر نیز دارای مراکز رشد مشترک هستند.