مس واس ماست!
مس واس ماست!
یکی از نماینده کرمان در مجلس در واکنش به انتقال مالکیت دو باشگاه فوتبال تراکتور و ماشین سازی به این مس، وزیر صمت را به استیضاح تهدید کرده است.

به گزارش عصرتبریز، به دنبال نتایج ضعیف تیم های تراکتور و ماشین سازی تبریز در لیگ برتر و لیگ یک، هواداران این دو تیم با برگزاری تجمع و به راه انداختن پویش، خواستار واگذاری آنها به مس سونگون شده بودند که با پیگیری نمایندگان مجلس، این مهم تحقق یافته و در حال انجام است.

حالا رگ غیرت یکی از نماینده کرمان در مجلس در واکنش به توافق اخیر در تاسیس قریب الوقوع شرکت مس آذربایجان(سونگون) و انتقال مالکیت دو باشگاه فوتبال تراکتور و ماشین سازی به این شرکت، باد کرده و ضمن تهدید وزیر صمت به استیضاح، این اقدام را خیانت به مردم کرمان خوانده و گفته: شورای عالی امنیت ملی یا سران قوا، باید برای این کار موافقت داشته باشند که تاکنون موافقتی صورت نگرفته است!

فرهنگی، رئیس مجمع نمایندگان مردم آذربایجان شرقی در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به نماینده کرمان گفته: نمایندگان و مسئولان استان در پیگیری توافقات انجام گرفته با شرکت ملی مس، همراه و متحد هستند و اظهارنظرهای جنجالی، نمی‌تواند مانع از تحقق نتیجه لازم شود.

روح‌الله متفکرآزاد، عضو هیات رئیسه‌ی مجلس نیز در واکنش به اظهارات نمایندگان استان کرمان در انتقاد از واگذاری تراکتور به مس گفته: همیشه دیگران کارشان را می‌کردند و ما داد می‌زدیم که چرا حق‌مان را نمی‌دهید. یک‌بار هم ما با وحدت کار کردیم و حالا بگذارید داد بزنند. کارمان خوب پیش رفته و به اندازه حق‌مان مطالبه کرده‌ایم نه بیشتر، به کمتر هم راضی نیستیم.

دهقان، نماینده ورزقان در مجلس هم در خصوص اظهارات نمایندگان کرمان موضع گرفته و اعلام کرده: ما چیزی فراتر از حق ورزقان مطالبه نکرده‌ایم. خداراشکر آذربایجان به حدی غنی است که نیازی به منابع کرمان ندارد. این شرکت مس و آن‌ها هستند که چندین سال است منابع ما را به صورت مستعمره‌ای به یغما برده‌اند.

در عین حال نادر قاضی‌پور نماینده سابق مجلس در واکنش به اظهارات نماینده کرمان با انتشار فیلمی متذکر شده: با قاشق کرمان عسل آذربایجان را نخورید! مگر شما برای خوردن حق آذربایجان مصوبه شورای عالی امنیت ملی و سران قوا را داشتید که اکنون واگذاری تراکتور را منوط به این مصوبات می‌دانید!

استاندار آذربایجان‌شرقی می‌گوید که روزانه به میزان ۵۰ میلیارد تومان کنسانتره مس از مس‌سونگون ورزقان به کرمان می‌رود و اگر همین پول در خود استان بماند، آذربایجان بهشت می‌شود.

مدیرکل صمت استان نیز با اشاره به سهم ۲۰ درصدی ذخایر مس کشور در این منطقه و تاکید بر لزوم ایجاد شرکت مس آذربایجان، خواستار انتقال کل امکانات و حساب‌های مالی این شرکت به بانک‌های استان شده است.