هیچکس بزرگ‌تر از تبریز نیست/در انتصابات جوان‌گرایی را پیش خواهیم برد
هیچکس بزرگ‌تر از تبریز نیست/در انتصابات جوان‌گرایی را پیش خواهیم برد
شهردار تبریز عصر امروز جمعه با حضور در جمع خبرنگاران و اهالی رسانه ضمن تشریح اهداف و رویکردهای مدیریت شهری جدید، به سوالات آنان پاسخ داد

به گزارش عصر تبریز، یعقوب هوشیار در اولین نشست خبری خود با اصحاب رسانه رویکردهای اساسی مدیریت جدید شهرداری تبریز را تشریح کرد و گفت: ۵ راهبرد کلان برای اداره شهر و توسعه شهر مد نظر داریم.

وی گفت: اولین الگوی ما در مدیریت شهری تدوین الگوی صحیح و مناسب جهت دستیابی به تعریف کلانشهر ایده آل در تبریز و سیاست گذاری بر مبنای نیروهای انقلابی، متخصص و علمی و در جهت نیل به اهداف خواهد بود.

شهردار تبریز گفت: دومین الگوی ما بهره‌گیری از تمام ظرفیت‌های درون سازمانی در جهت نیل به اهداف و برنامه ریزی هایی که تعریف کرده ایم و همچنین ایجاد انسجام و یکپارچگی درون سیستمی به نفع مردم و به نفع شهر

شهردار تبریز ادامه داد: سومین راهبرد ما در شهرداری حرکت به سمت همگرایی تمام دستگاه های خدمت گزار در جهت بهره گیری از تمام ظرفیت های مدیریت شهری به نفع شهر و مردم و تبیین لزوم مسئولیت‌پذیری تمام دستگاه‌های خدمت‌گزار در قبال شهر دیگر الگوی کلان ما به شمار می‌رود.

وی به اهمیت مشارکت مردم اشاره کرد و گفت: مردم باید در نظام تصمیم گیری و تصمیم‌سازی شهر نقش پررنگ داشته باشند؛ و ما موظف هستیم بسترهای لازم را فراهم آوریم.

یعقوب هوشیار پنجمین موضوع کلان مدیریت شهری جدید را حرکت به سمت شهر هوشمند و ایده‌آل عنوان کرد و گفت: در این راستا از فناوری های نوین و علوم روز استفاده خواهیم کرد.

شهردار تبریز با اشاره به درآمدهای شهرداری گفت: شهرداری تبریز تنها ۴ درصد درآمد پایدار دارد بنابراین برای مدیریت شهر نمی توان روی آن حساب کرد. اما این وعده را می‌دهم که با الگوهای جدید مالی درآمد پایدار شهرداری را افزایش دهیم.

هوشیار به ماجرای خلع ید پیمانکار پرژه ارتش اشاره کرد و گفت: پروژه های مذکور را روز اولی که به شهرداری آمدم به دلیل اینکه پیمانکار این پروژه ها ناتوان بود آنها را خلع ید کردم. و از همین جا هم اعلام میکنم که تا ۱۰ روز آینده برای این پروژه ها روزشمار پایان خواهیم گذاشت و به صورت سه‌شیفته کار خواهیم کرد.

شهردار تبریز گفت: تبریز از همه بزرگ تر است و هیچکس بزرگ‌تر از تبریز نیست. اگر می خواهیم کاری برای تبریز بکنیم منت نگذاریم. هر کس بخاطر سرمایه گذاری برای تبریز می آید بنده استقبال می کنم و دستش را می بوسم، اما هر کس این نیت را دارد باید هزینه هم بکند.

وی با اشاره به وضعیت زیست شبانه تبریز گفت: شب‌های تبریز به‌حال خود رها شده و وضعیت قابل قبولی ندارد. در این رستا و برای و برای رفع مشکلاتی مانند روشنایی، پارک ها و …تمام مناطق را موظف کردیم شهردار شب تعیین کنند تا معضلات زیست شبانه برطرف شود.‌‌

یعقوب هوشیار در خصوص جوان گرایی در انتصابات اظهار کرد: در انتصابات جوان‌گرایی را پیش خواهیم برد و بند اعتقاد دارم برای آینده باید کادر سازی کرد. در همین راستا شهرداران نواحی را مطرح کرده کرده و شرط آن را انتخاب افراد زیر ۴۰ سال قرار داده ایم. البته این گونه نخواهد بود که اسما زیر ۴۰ فقط باشد، بلکه فرد مورد باید ویژگی ها و قابلیت های مورد را نیز دارا باشد.

شهردار تبریز از برخی شیطنت های رسانه ای انتقاد کرد و گفت: اینکه برخی ها هی می نویسند شنیده ها حاکی است، پشت پرده ها نشان می دهد و گفته می شود، کار به جایی نمی رسد! البته خوشبخنتانه تعداد اینها بسیار کم است. بنده می گویم بپرسید تا شفاف پاسخ دهیم. این کارها باعث انفعال ما نمی شود.

هوشیار در خصوص نحوه انتخاب شدنش به عنوان شهردار تبریز گفت: روز های اولی که بحث انتخاب شهردار وجود داشت بنده در مسئولیت خاصی نبودم و در عتبات عالیات مشغول خدمت بودم. بعد از آن آقای رنجبر به عنوان شهردار تبریز انتخاب گردید. بنده نیز در تهران مسئولیت قبول کرده و شهردار منطقه ۱۸ شدم. به دلایلی آقای رنجبر در ادامه مسئولیت باقی نمانده و تصمیم بر این شد که شهردار دیگری برای تبریز انتخاب شود و بنده نیز هیچگونه علاقه و رغبتی در این خصوص نداشتم. هرچند بنده در شهردار شدن آقای رنجبر نقش داشتم و معتقد بودم که ایشان در بین گزینه های موجود بهترین گزینه بود و نسبت به ایشان تلاش کردیم و شهردار شدند.

وی ادامه داد: در دور دوم انتخاب شهردار تبریز بنده به دلیل حضور در تهران و تعهدات و قولی که هم به مردم و هم به دکتر زاکانی داده بودم هیچگونه علاقه مندی ندشتم که به تبریز بیام و این موضوع مانع بزرگی هم از لحاظ روانی و فکری بود. با اولی که اسم بنده مطرح شده بود علی رغم میل باطنی بوده و عزیزان شورا بدون اینکه من نسبت به موضوع مجاب شوم نسبت به طرح اسمم اقدام کرده بودند که بنده نیز انصراف دادم و ادامه ندادم.

هوشیار گفت: در ادامه موضوع انتخاب شهردار تبریز، دوستان به بنده مراجعه کردند. لازم به دکر است تاکید کنم که برای شهردار شدن حتی با یک نفر از اعضای شورا صحبت نکرده ام. چون فشارهای مختلفی وارد شد و قشرهای مختلفی نیز مراجعه کردند که برای خروج از بحران نیاز است شهردا شوید من برای این موضوع دو شرط مطرح کردم. اول اینکه باید استخاره شود که اگر خوب بیاید قبول خواهم کرد و دوم اینکه از دکتر زاکانی باید اجازه بگیریم. که در ادامه استخاره خوب آمد و از دکتر زاکانی هم اجازه گرفتیم.

  • خبرنگار: سعید خسروشاهی