هیچ فرد، نهاد و دستگاهی نباید در مبارزه با فساد استثنا شود
هیچ فرد، نهاد و دستگاهی نباید در مبارزه با فساد استثنا شود
حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل‌هاشم با بیان اینکه نباید هیچ‌کس، نهاد و دستگاهی در مباره با فساد استثنا شود افزود: فساد در هر کجا، فرد و مسندی باشد باید با آن برخورد یکسان صورت گیرد.

به گزارش عصرتبریز، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل‌هاشم امروز در خطبه‌های نماز جمعه تبریز که با حضور با شکوه نمازگزاران در مصلای اعظم امام خمینی (ره) برگزار شد، با انتقاد از دولت جمهوری آذربایجان اظهار کرد: اخیرا مامور‌هایی در این کشور به مقدسات اسلام حتی به درگاه خداوند متعال و ساحت مقدس پیامبر اکرم(ص) جسارت و توهین کرده اند.

وی افزود: از دولت جمهوری آذربایجان می پرسم کشوری که دومین کشور شیعه‌نشین دنیا است آیا زیبنده است در آن کشور به مقدسات اسلام جسارت و توهین شود؟

امام جمعه تبریز تصریح کرد: امیدوارم دولت جمهوری آذربایجان هر چه سریع‌تر عکس‌العملی نشان دهد و با کسانی که به مقدسات اسلام جسارت کردند برخورد قاطع کند.

وی در بخش دیگری از خطبه ها با اشاره به سالروز تشکیل جهاد سازندگی به فرمان حضرت امام گفت: حدیث جهاد در واقع حدیث انقلاب است و کارنامه سراسر جهاد و شادت جهادگران نشان از تلاش و سختکوشی جهادگران است.

خطیب نماز جمعه تبریز  اقتدار غذایی را یکی از ابزار نوین قدرت دانست و تصریح کرد: جایگاه منطقه‌ای ایران در عرصه قدرت غذایی خیلی مهم است و جمهوری اسلامی ایران در غرب آسیا شرایط ویژه‌ای را از نظر اقلیم، منابع آب و خاک دارد و دارای قدرت غذایی است.

حجت الاسلام والمسلمین آل‌هاشم با هشدار به تغییر کاربری اراضی کشاورزی خاطرنشان کرد: اگر همین طور پیش برویم در سال‌های آینده زمینی برای کشاورزی نخواهیم داشت.

وی بر ضرورت خودکفایی غذایی و کاهش وابستگی امنیت غذایی در کشور گفت: در مسئله کشاورزی نقش آمار و اطلاعات خیلی مهم است و موضوع اطلاعات و داده‌ها یکی از ضعف‌های ما در حوزه کشاورزی است.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی با اشاره به کمبود سرمایه‌گذاری در حوزه کشاورزی در کشور افزود: ۷۰۰ میلیارد دلار در طول سال‌های گذشته در صنعت در کشور ارز هزینه شده است، اما بیشترین سرمایه‌گذاری در حوزه کشاورزی تنها ۴ درصد بوده است.

وی با اشاره به روز بیان زدایی گفت: ایران کشوری با ۱۶۴ میلیون هکتار مساحت است که ۳۲ میلیون هکتار از مساحت کل آن را بیایان تشکیل می دهد و براساس آمار‌ها هر سال حدود ۱۰۰ هزار هکتار به بیابان‌های کشور افزوده می‌شود که در این ارتباط می‌توان با ایجاد گلخانه و تغییر الگوی مصرف آب جلوی این موضوع را بگیریم.

خطیب نماز جمعه تبریز بر لزوم صرفه‌جویی در مصرف آب نیز تاکید و اظهار کرد: آب یکی از اساسی‌ترین و مهم‌ترین عناصر زیست است و برخورداری از آب سالم برای تامین نیاز‌های انسانی از عوامل اساسی و به منزله عامل تمدن‌ساز شناخته می‌شود و هیچ کشوری بدون اطمینان از داشتن آب نمی‌تواند ثبات اقتصادی و اجتماعی و سیاسی خود را حفظ کند.

وی بر آموزش و ایجاد آگاهی اجتماعی، گنجاندن مباحث مصرف بهینه در منابع آموزشی، آموزش اصول مصرف بهینه، نقش رسانه‌های جمعی در ترویج صرفه‌جویی و تغییر الگوی مصرف و توجه به مبانی دینی در صرفه‌جویی آب تاکید کرد.

نماینده ولی فقیه در استان در ادامه خطبه ها گفت: یکی از راه‌های رسیدن به تقوا رعایت عدالت و یکی از الزامات عدالت مبارزه با فقر، تبعیض و مبارزه با فساد مخصوصا فساد اقتصادی است.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل‌هاشم با بیان اینکه نباید هیچ‌کس، نهاد و دستگاهی در مباره با فساد استثنا شود افزود: فساد در هر کجا، فرد و مسندی باشد باید با آن برخورد یکسان صورت گیرد.