بهره برداری از اکتشافات جدید در حوزه معدن و افزایش ۳ برابری تولید کنسانتره
بهره برداری از اکتشافات جدید در حوزه معدن و افزایش ۳ برابری تولید کنسانتره
رییس سازمان صمت آذربایجان شرقی از اکتشافات جدید در حوزه معدن در استان خبر داد و گفت: میزان تولید کنسانتره ۳۰۰ هزار تن است که در طی یک زمان بندی مشخص میخواهیم به ۱ میلیون تن برسانیم.

رییس سازمان صمت آذربایجان شرقی در گفت و گو با خبرنگار عصرتبریز گفت: در مسائل شهری، عمران و آبادی و زندگی بهتر مردم باید به سمت تولید ثروت حرکت کنیم. تولید ثروت نیز محقق نمی شود مگر با تولیدات فاخر و با ارزش افزوده بالا و صادراتی و تولیداتی دارای مزیت در استان خودمان

پرنیان گفت: یکی از مزیت های ما در استان آذربایجان شرقی حوزه معدن است. از لحاظ میزان ذخایر معدنی در دنیا کشور دوازدهم هستیم. از لحاظ سرانه نیز ۱ درصد جمعیت و ۷ درصد منابع دنیا را داریم. این به معنی این است که کشور غنی است. استان آذربایجان شرقی نیز از نظر میزان منابع در رتبه اول کشور قرار دارد. مس نیز در بین این منابع بیشترین ارزش افزوده را دارد که در مس سونگون نمود پیدا کرده است.

وی تصریح کرد: تا امروز مس سونگون به شکل نیمه خام و کنسانتره از استان خارج و به استان دیگری میرفت و در آنجا به تبدیل به کاتد شده یا صادر میشد.

رئیس سازمان صمت استان گفت: در این خصوص چند مبحث را پیگیر هستیم. اول قبل اینکه مس آذربایجان تشکیل یابد و عوایدی مس به استان بیاید و مردم اثرات آن را ببینند پیگیر آن هستیم کنسانتره هایی که از استان خارج می شود برای آنها فاکتور صادر شود. وقتی این کار انجام می شود مالیات و گردش مالی آن به استان خودمان خواهد آمد که پس از ۱۵ سال در نوع خود اقدام بزرگی است.

وی تصریح کرد: تشکیل مس آذربایجان با هیئت مدیره و اختیارات اقدام دیگری است که بتوان گردش مالی مربوط به مس را در استان خودمان بکارگیری نماییم.

پرنیان به افزایش تولیدات مس اشاره کرد و گفت: میزان تولید کنسانتره ۳۰۰ هزار تن است که در طی یک زمان بندی مشخص میخواهیم به ۱ میلیون تن برسانیم. یعنی درآمد فعلی که نزدیک ۳۰ هزار میلیارد تومان است به سه برابر افزایش دهیم. در کنار این مس را به کاتد تبدیل نماییم.

وی ادامه داد: اکثر ارزش افزوده مس مربوط به مرحله آخر است. محصولاتی مانند سیم، ورق، مصنوعات مس که فوق العاده ثروت آفرین می باشند و باعث می شود ارزش افزوده مس ده ها برابر افزایش پیدا کند. این موارد از برنامه هایمان در حوزه مس است.

رئیس سازمان صمت از بهره برداری از مرکز اکتشاف مس ایران در استان خبر داد و گفت: مرکز اکتشاف مس ایران در شهرستان اهر برای اکتشافات پیشرفته مس موجود در استان آذربایجان شرقی و بهره برداری از آنها در دستور کار قرار دارد تا بتوانیم در بخش معدن در کنار بخش تجارت و صنعت که آذربایجان شرقی جزو استان های پیشرو است شاهد یک حرکت و پویایی جدید باشیم.

  • خبرنگار: سعید خسروشاهی