تمام فعالیت‌های شرکت «کاوه سودا» پایش می‌شود
تمام فعالیت‌های شرکت «کاوه سودا» پایش می‌شود
مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی گفت: تمامی فعالیت های شرکت کاوه سودا به دقت مستمر توسط همکاران محیط زیست رصد و پایش می‌شود.

به گزارش عصرتبریز، حمید قاسمی در حاشیه بازدید از کاوه سودا با تقدیر از حساسیت نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی و اصحاب رسانه در خصوص مسائل زیست محیطی اظهار کرد: در بازدیدی که امروز به همراه تیم کارشناسی داشتیم تمامی مسائل زیست محیطی این واحد مجددا مورد ارزیابی قرار گرفت.

وی با اشاره به حساسیت بالای این اداره کل در خصوص مسائل زیست محیطی گفت: تمامی واحدهای صنعتی و معدنی استان توسط کارشناسان این اداره کل رصد و پایش می‌شود و این واحد در سال ۱۳۸۳ بر اساس ضوابط و مقررات سازمان محیط زیست و مصوبات هیئت وزیران مجوز استقرار خود را اخذ کرده است.

وی افزود: متاسفانه بدلیل نقص فنی در لاگن‌های احداثی در سال ۱۳۸۸ متاسفانه چندین مورد از لاگن‌ها شکسته و خساراتی را به زمین‌های پایین دست وارد کردند.

قاسمی گفت: در سال‌های بعد نیز اقدامات خوبی در راستای حفظ محیط زیست و کنترل آلایندگی توسط این شرکت انجام پذیرفت و با توجه به تطابق نزدیک آنالیز فیزیکو شیمایی خروجی پساب کارخانه با آب دریاچه اورمیه در سال ۱۳۸۹ مجوز انتقال بر اساس برنامه مدیریت به دریاچه اورمیه صادر شد.

وی اضافه کرد: در خصوص مدیریت پسماند این واحد نیز برنامه‌های مدیریت توسط شرکت به این اداره کل داده شد که پس از بررسی‌های کارشناسی لازم مقرر شد در محل مورد تایید این اداره کل پسماندها مدیریت شود.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان در خصوص مطالب مطروحه نشت پساب به آبهای زیرزمینی و خشک شدن باغات و زمین‌های زراعی گفت: در قانون به صراحت مسئولیت کنترل آبهای زیرزمینی بر عهده سازمان آب منطقه ای و در خصوص کشاورزی مسئولیت با سازمان جهاد کشاورزی است که گزارشات این دو سازمان نیز مشکل خاصی را در آبهای زیرزمینی و باغات در سال‌های اخیر به این اداره کل ارائه نشده است.

قاسمی گفت: این اداره کل بر حسب وظیفه قانونی نه تنها این واحد بلکه تمامی واحدهای استان را به صورت شبانه روزی پایش و کنترل می‌کند و در صورت بروز هرگونه تخلف زیست محیطی به شدت برخورد می‌کند.

مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی در پایان گفت: این شرکت بر اساس تعهد و برنامه های مدیریتی خود مسائل زیست محیطی را بایستی انجام دهد که به صورت مرتب  مورد بررسی قرار می گیرد و در صورت عدم توجه به قوانین و مقررات قطعا اقدامات بعدی نیز انجام خواهد گرفت.