خودروهای برقی به نصب سیستم هشدار صوتی ملزم شدند
خودروهای برقی به نصب سیستم هشدار صوتی ملزم شدند
از اول ماه آینده میلادی تمامی خودروهای برقی دارای چهار چرخ یا بیشتر برای تردد در جاده های کشورهای عضو اتحادیه اروپا باید به سیستم هشدار صوتی آکوستیک مجهز شوند.

به گزارش عصرتبریز به نقل از نیواطلس، سیستم یادشده که نصب آن از اول ماه جولای الزامی است، باید به گونه‌ای طراحی شود که اگر این خودروها با سرعتی کمتر از ۲۰ کیلومتر در ساعت به حرکت درآمدند یک بوق ممتد با بلندی حداقل ۵۶ دسی بل از آنها پخش شود.

هدف از تصویب این قانون حفظ جان عابران پیاده و افرادی است که در برابر خودروهای برقی قرار می‌گیرند و ممکن است به علت بی سروصدا بودن خودروهای یادشده فرصت کافی برای کنار رفتن از برابر این خودروها را پیدا نکرده و حتی جان خود را از دست بدهند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد خودروهای برقی عموماً بسیار کم سروصدا هستند و این مسئله اگر چه به حفظ آرامش شهروندان و کاهش آلودگی‌های زیست محیطی کمک می‌کند، اما می‌تواند جان مردم را هم به خطر بیاندازد و لذا وادار کردن این خودروها به سروصدا در زمان حرکت با سرعت پایین ضروری است.

بر اساس مصوبه جدید صدای یادشده باید به طور دائمی افزایش و کاهش یابد و البته نمی‌تواند از ۷۵ دسی بل بیشتر شود. این میزان صدا برای آگاه کردن افرادی که عادت دارند در حین عبور از خیابان هدفون در گوش داشته باشند نیز کافی اعلام شده است.