آتش سوزی ۶٣٢ هکتار از ارسباران/عامل انسانی علت حریق
آتش سوزی ۶٣٢ هکتار از ارسباران/عامل انسانی علت حریق
مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی گفت: طبق آخرین آمار اراضی خسارت دیده‌ی منطقه ارسباران در آتش سوزی‌های اخیر، ۶۳۲ هکتار بوده است.

به گزارش عصرتبریز،  حمید قاسمی با اشاره به آخرین گزارش از برآورد خسارت وارده به جنگل‌های ارسباران در آتش سوزی اخیر، اظهار کرد: بخشی از اراضی آتش گرفته‌ی منطقه ارسباران که در آتش سوزی‌های اخیر دچار خسارت شدند، ۶۳۲ هکتار بوده است که ۲۴۷٫۰۷ هکتار آن شامل مرتع و ۲۹۷ هکتار مرتع مشجع(مراتعی که دارای درختچه‌های کوچک است)، ۸۸ هکتار نیز درختان جنگلی است.

وی علل آتش سوزی‌های اخیر جنگل‌های ارسباران را خطا و عوامل انسانی عنوان کرد و گفت: بررسی‌های کامل برای عمدی یا غیرعمدی بودن عواملی که موجب آتش سوزی جنگل‌های ارسباران َشده است، همچنان ادامه دارد.

به نقل از ایسنا، قاسمی ادامه داد: قبل از آتش سوزی اخیر جنگل‌های ارسباران، ۲۵ مورد نیز آتش سوزی‌ در آذربایجان شرقی رخ داده که عامل انسانی عمده علل این آتش سوزی‌ها بوده است.

وی یادآورد شد: براساس ماده‌ی۴٧ قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل‌ها و مراتع، هر کسی که به طور عمدی در جنگل‌ها آتش سوزی ایجاد کند، به حبس مجرد از سه تا ۱۰ سال محکوم خواهد شد.

مدیرکل محیط زیست آذربایجان شرقی با بیان این‌که اداره کل محیط زیست برنامه ریزی‌های لازم را جهت بازسازی و احیای مناطق آسیب دیده از آتش سوزی انجام داده است، گفت: از افراد دارای تجربه جهت احیای این مناطق خواستار همکاری شدیم و در این راستا جلسه‌ای با شبکه‌ی تشکل‌های زیست محیطی تشکیل داده و از تمامی افراد متخصص در این حوزه خواستار همکاری شدیم.

وی خاطرنشان کرد: آسیبی به حیوانات بزرگ در آتش سوزی اخیر ارسباران وارد نشده است، تنها برخی از حشرات آسیب دیده‌اند.

قاسمی در ادامه با بیان این‌که خواستار راه اندازی یک پایگاه مجهز اطفای حریق در جنگل‌ها و مراتع ارسباران هستیم، گفت: اداره کل محیط زیست از ستاد مدیریت بحران کشور برای ایجاد پایگاه مجهز اطفای حریق درخواست جدی کرده است تا عملیات زمینی و هوایی را در زمان آتش سوزی به طور کامل انجام دهد.