داستان یک ارز ناشناخته اما قدرتمند و سحر آمیز
داستان یک ارز ناشناخته اما قدرتمند و سحر آمیز
یک کارشناس و فعال تجارت آنلاین گفت: یکی از ویژگی‌های اساسی بیت کوین نسبت به پول های قدیمی این است که هیچ مرکزیتی ندارد. این در حالی است که تمامی پول های قبل از بیت کوین مانند دلار، ریال و غیره یک مرکز دارند.

به گزارش عصرتبریز، طی سال های اخیر شاهد ظهور پدیده هایی جدید در عرصه تجارت و کسب و کار بودیم. این پدیده ها مسیری را برای حرکت انتخاب کردند که مقصد آن می تواند به خداحافظی با پول های فیزیکی امروزی منتهی شود. مهمترین این پدیده ها، بیت کوین است. بیت کوین در چند سال اخیر با نوسانات فراوان قیمت و اوج گرفتن های متوالی، نام خود را در سراسر دنیا بر سر زبان ها انداخته است و افراد زیادی را به فکر و تحقیق واداشته تا بپرسند بیت کوین چیست؟ هر چند پاسخ کامل به این پرسش به سادگی امکان پذیر نیست اما در ابتدای این نوشته یک پاسخ ساده به شما می دهیم: «بیت کوین یک نوع پول است؛ درست مانند طلا و نقره که سالها توسط انسان ها برای تجارت استفاده می شدند که بعدها اسکناس و بعدتر حواله ها و تراکنش های بانکی جایگزین آنها شدند. تمام این ابزارها در برهه هایی از تاریخ نقش پول را در مبادلات انسانها داشته اند. بیت کوین نیز یک نوع پول و وسیله تجارت بر بستر اینترنت است و در این موضوع بیشتر به حواله ها و تراکنش های بانکی شبیه است.»

اما جهت آشنایی کامل با جزئیات بیت کوین سراغ آرمین روشنی اسکویی، کارشناس و فعال تجارت آنلاین رفتیم تا از آغاز کار تا به امروز، ما را با مسیری که به ظهور بیت کوین منجر شد، آشنا کند.

برای اینکه کار را محکم تر و بنیادی تر پیش ببریم، در بخش اول صحبت هایمان با آرمین روشنی اسکویی، از دوره ای صحبت کرده ایم که تجارت جهانی آرام آرام در مسیری پیش رفت که نتیجه آن تبدیل پول های فیزیکی به داده های رایانه ای بود.

اعتبار پول هر کشور به قدرت دولت آن است

وی در این باره گفت: هیچ منبع کمیاب و با ارزشی مثل طلا به عنوان پشتوانه پول هایی که امروز از آنها استفاده می کنیم و به آنها فیات می گویند وجود ندارد. به همین دلیل است که ارزش پول، دیگر به ارزش طلا بستگی ندارد بلکه به ثبات دولتی که آن پول را ایجاد کرده و مورد استفاده قرار داده وابسته است؛ چیزی که امروزه به پول هر کشوری ارزش می‌دهد اعتبار و قدرت دولت آن کشور است.

لغو یک جانبه قابلیت تبدیل مستقیم دلار آمریکا به طلا

روشنی افزود: در تاریخ بیست و دوم جولای ۱۹۴۴، و همزمان با پایان یک نشست بیست و یک روزه در برتون وودز واقع در ایالت نیوهمشایر آمریکا نمایندگان ۴۴ کشور متحد، موافقت نامه هایی را امضا کردند که بخش مهمی از اصول حاکم بر نظام کنونی اقتصادی جهان و به ویژه روابط پولی بین المللی را شامل می شود. بعدها، نظام برتون وودز با شوک نیکسون که به مجموعه اقدامات اقتصادی ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا در سال ۱۹۷۱ اطلاق می شود و مهمترین آن لغو یک جانبه قابلیت تبدیل مستقیم دلار آمریکا به طلا بود عملا با رژیمی بر اساس نرخ ارز شناور بدون پشتوانه که تا به امروز نیز برقرار است جایگزین گردید.

توافق استراتژیک بین مردم، بانک‌ها و دولت ها

او گفت: این ارزش دادن به یک تکه کاغذ بر اساس توافقی است که بین مردم، بانک‌ها و دولت ها صورت گرفته و هیچ دارایی با ارزش واقعی در پشت آن وجود ندارد.مردم پول های اضافی خود را در بانک‌ها پس‌انداز  و بانک آنها را در کامپیوتر خود ثبت می‌کنند و متعهد می‌شوند هر وقت اشخاص به پول خود احتیاج پیدا کنند پول کاغذی را در اختیار آنها قرار داده شود. پول‌هایی که ارزش آنها قبلاً به یک فلز کمیاب و نادر وابسته بود اکنون فقط به یک عدد که در کامپیوترهای موجود در بانک‌ها و دولت ها ذخیره می شود وابسته است.

درآمدی که از سپرده های ما به دست می آید

این کارشناس تجارت آنلاین ادامه داد: در این بین یک کار نادرست به وقوع می‌پیوندد؛ بانک ها دقیقا تمام پول های ما را ذخیره نمی کنند. بانک‌های سراسر دنیا برای تولید پول و به دنبال آن درآمد برای خود، از روش بانکداری ذخیره کسری استفاده می کنند. در این روش، بانک بخشی از پول شما را به عنوان ذخیره نگهداری می‌کند و مابقی آن را به افراد دیگر وام می دهد. به عنوان مثال اگر ۱۰۰ میلیون تومان در بانک سپرده گذاری کنید و نرخ ذخیره بانک ۱۰ درصد باشد در نتیجه بانک باید ۱۰ میلیون تومان از پول شما را نزد خود ذخیره کند و می‌تواند ۹۰ میلیون تومان باقیمانده را به متقاضیان دیگر وام دهد. به این ترتیب بانک با استفاده از سود وام هایی که به متقاضیان می دهد در حقیقت برای خود و دولت پول تولید می‌کند!»

ذخیره ۹۰ درصد از تمام پول های دنیا در سرورهای رایانه ای

آرمین روشنی اسکویی با اشاره به یک گزارش خارجی آمار و ارقام قابل توجهی را ارائه کرد: به گزارش مارکت واچ، برای کسانی که بر این عقیده هستند پول تنها در معنای فیزیکی آن درست است (اسکناس، سکه‌ها، پول‌های پس‌انداز شده و چک‌ها)، حجم پول موجود در جهان در حدود ۳۶٫۸ تریلیون دلار است اما اگر تعریف گسترده‌تر پول را در نظر داشته باشیم که تنها شامل پول فیزیکی نمی‌شود و هرگونه پول موجود در حساب‌های در دسترس را شامل بشود حجم پول حدود ۹۰ تریلیون دلار است. طبق گزارش مارکت‌واچ، اگر باز هم تعریف پول را گسترده‌تر کنیم و پول‌های رمزنگاری شده از قبیل بیت‌کوین، اتریوم و سایر مشتقات آن را در نظر بگیریم و همچنین ذخایر طلا، پول‌های سرمایه‌گذاری شده در محصولات مالی از قبیل اوراق مشتقه را نیز به ان اضافه کنیم حجم پول از تریلیون فراتر می‌رود و باید آن را با کوادریلیون محاسبه کنیم. تنها وجوه سرمایه‌گذاری شده در اوراق مشتقه در جهان حداقل ۵۴۴ تریلیون دلار است و حداکثر برآورد آن حدود ۱٫۲ کوادریلیون دلار است.

وی اضافه کرد: وجوه سرمایه‌گذاری شده در اوراق مشتقه بسیار بیشتر از سرمایه‌گذاری‌ها در بازار سهام است که مبلغی در حدود ۷۳ تریلیون دلار است. سرمایه‌گذاری در مستغلات که مشهودترین نوع ثروت است در مقایسه با سرمایه‌گذاری در بازارهای سهام و اوراق مشتقه بسیار کمتر است و به میزان  ۲۹ تریلیون دلار است. حجم نقره موجود در جهان حدود ۱۷ میلیارد دلار است. کل ذخیره طلا طبق برآورد شورای جهانی طلا حدود ۱۸۷ هزار و ۲۰۰ تن است و ارزش کل طلای جهانی حدود ۷٫۷ تریلیون دلار است. میزان کل بدهی جهان نیز قابل توجه است و شامل بدهی‌های انباشت‌شده در دست دولت‌ها، شرکت‌ها و خانوارها است که رقمی در حدود ۲۱۵ تریلیون دلار است. تمام این آمار و ارقام نشان میدهد که بیش از ۹۰ درصد از تمام پول دنیا صرفاً در سرورهای رایانه ای وجود دارند. به همین شکل بیشتر تراکنش های کسب و کار با انتقال داده های الکترونیکی از یک فایل رایانه ای به دیگری و بدون هیچ گونه مبادله پول نقد فیزیکی انجام میشود. جالبتر اینکه فقط یک مجرم می تواند یک خانه را با ارایه کیفی پر از پول خریداری کند که اتفاقاً درست ترین خرید ممکن است.

خداحافظ پول های کاغذی؟! سلام …

روشنی گفت: حال با این تفاسیر سوالی که به وجود می‌آید این است که آیا این امکان وجود دارد که پول های رایانه ای نیز بتوانند پشتوانه‌ای از منابع محدود و کمیاب داشته باشند؟ جواب مثبت است؛ ارز های دیجیتال و بلاک چین این کارایی را دارند. کارهایی که در زمان های گذشته ظرف چند روز و سال انجام می دادیم حالا به کمک کامپیوتر ها در عرض چند ثانیه انجام می گیرد و اکنون تمام دنیا از طریق اینترنت به هم متصل شده و کامپیوتر ها به کمک ما آمده اند تا در هر زمینه‌ای بتوانیم کارآمد تر از گذشته عمل کنیم. همانطور که طلا برای اجداد ما کمیاب و ارزشمند بود داشتن قدرت محاسباتی نیز برای ما بسیار ارزشمند و کمیاب است بار دیگر مردم جامعه این سوال را مطرح کرده اند که آیا می‌توان پولی ایجاد کرد که پشتوانه آن قدرت محاسبات پیچیده کامپیوتری باشد؟ جواب این سوال با بیت کوین شروع شد.

ارز ناشناخته
آغاز داستان یک ارزش ناشناخته اما قدرتمند و سحر آمیز

کارشناس و فعال تجارت آنلاین، داستان آغاز بیت کوین را این گونه شرح داد: در سال ۲۰۰۸ ما با یک اتفاق عجیب روبرو شدیم مقاله ای از سمت شخص یا اشخاصی با نام ساتوشی ناکاموتو و با عنوان بیت کوین سیستم پولی الکترونیکی همتا به همتا در اینترنت منتشر شد. ساختار مقاله منتشر شده پیچیده نبود. یک مقاله ۹ صفحه ای که اساس ساختار بیت کوین در آن توضیح داده شده بود. مخترع بیت کوین یک پیام متنی را در اولین بلوک تولید شده در بلاک چین بیت کوین با عنوان «در آستانه نجات دوم برای بانک‌ها » منتشر کرد؛ این متن به یک عنوان در the times که در تاریخ ۳ ژوئن ۲۱ ۲۰۰۹ منتشر شده بود اشاره دارد و این نشان از درک فلسفی عمیق این مخترع از سیستم مالی حاکم بر جهان دارد. یکی از ویژگی‌های اساسی این پول جدید نسبت به پول های قدیمی این است که هیچ مرکزیتی ندارد. این در حالی است که تمامی پول های قبل از بیت کوین مانند دلار، ریال و غیره یک مرکز دارند. برای مثال دلار یک مرکزیت مشخص دارد و آن هم دولت آمریکاست. بیت‌کوین یک رمز ارز با نظام پرداخت جهانی با کارکرد های مشابه پول های رایج است.

چرا بیت کوین ارزشمند و معتبر است؟

وی افزود: چیزی که به بیت کوین ارزش و اعتبار می دهد اعتماد اکثریت افراد شبکه آن به این واقعیت است که بیت کوین ارزش دارد، اعتماد عمومی مردم به سیستم. بر اساس پژوهش‌های دانشگاه کمبریج، تعداد کاربران بیت کوین به طور قابل توجهی از سال ۲۰۱۳ از ۳ هزار نفر به بیش از چند میلیون رشد کرده است. در چند سال گذشته ارزش بیت‌کوین در بازارهای جهانی از چند صدم دلار آمریکا به چند هزار دلار افزایش یافته است. موازی با این آمار، شمار شرکت های خدماتی و تاجران ای که بیت کوین می پذیرند نیز به طرز قابل توجهی در حال افزایش است.

روشنی اسکویی همچنین اظهار داشت: هیچ کس مالک شبکه بیت کوین نیست و هر کاربر متصل به شبکه بیت کوین یک گره به شمار می رود. برای انتقال بیت کوین گره فرستنده بیت‌کوین یک درخواست انتقال تولید می‌کند و با کلید شخصی خود آن را امضا می‌کند. سپس این درخواست را برای تمام گره‌هایی که به آنها متصل است می فرستد این گره‌ها نیز در صورت دریافت این درخواست آن را برای تمام گره های مرتبط خود می فرستند و به این روش درخواست در تمام شبکه پخش می شود.

وی افزود: گره های مولد بلاک یا به بیان دیگر رایانه‌های استخراج کننده در صورت دریافت یک درخواست انتقال آن را وارد بلوکی که در حال ساخت هستند می کنند. با انجام محاسبات بسیار پیچیده‌ ریاضی و زمان بر بلوک تولید می شود. در صورت درستی، بلوک و همه‌ درخواست های داخل آن، به سرعت در شبکه پخش می‌شود و مولد‌های دیگر کار بر روی درخواست‌های انتقالی که داخل این بلوک هست را رها می‌کنند و شروع به ساخت بلوک بعدی می‌کنند.»

فناوری شگفت انگیز بلاک چین

آرمین روشنی اسکویی در بخش پایانی صحبت هایش در مورد فناوری بلاک چین توضیحاتی ارائه کرد: زنجیره بلوکی سیستمی است برای ثبت و ضبط داده‌ها. این داده‌ها می‌توانند برای نمونه تراکنش‌های بانکی باشند یا اسناد مالکیت، قرارها، پیام‌های شخصی یا دیگر اطلاعات. ویژگی زنجیره بلوکی این است که کار ذخیره این داده‌ها بدون وجود یک مدیر و صاحب‌اختیار مرکزی امکان‌پذیر است و نمی‌توان با تخریب یک نقطه مرکزی داده‌های ذخیره‌شده را تحریف یا نابود کرد. معروف‌ترین کاربرد زنجیره بلوکی پول رمزی بیت‌کوین است.

او ادامه داد: زنجیره بلوکی معاملات آنلاین امن را تسهیل می‌کند. زنجیره بلوکی یک کتابخانه دیجیتالی غیر متمرکز و توزیع شده‌است که برای ضبط معاملات در میان رایانه‌های بسیاری استفاده می‌شود تا بتوان بدون تغییر تمام بلوک‌های بعدی و بدون همکاری شبکه مقادیر ثبت شده را با استفاده از پس‌انداز تغییر داد. این امر به شرکت کنندگان اجازه می‌دهد تا به بررسی و حسابرسی معاملات ارزان بپردازند. اصالت‌سنجی آن‌ها توسط همکاری جمعی توسط اشتراک منافع جمعی خود تأیید می‌شوند. نتیجه، یک گردش کار قوی است که عدم قطعیت شرکت کنندگان در مورد امنیت داده‌ها یک امر حاشیه‌ای است. استفاده از یک زنجیره بلوکی ویژگی مشخصه تکثیر بی‌نهایت از یک دارایی دیجیتال را حذف می‌کند. این تأیید می‌کند که هر واحد ارزش تنها یک بار منتقل می‌شود، و مشکل دیرینه هزینه‌های دوگانه را حل کرده‌است. زنجیره بلوکی به عنوان یک پروتکل رمزنگاری ارزش‌گذاری تعریف شده‌است. این مبادله بر مبنای زنجیره بلوکی می‌تواند سریع تر، با خیال راحت و ارزان‌تر از سیستم‌های سنتی تکمیل شود. زنجیره بلوکی می‌تواند حقوق عنوان را اختصاص دهد، زیرا رکوردی را فراهم می‌کند که باعث ارائه و پذیرش می‌شود.

این کارشناس تجارت آنلاین گفت: برای استفاده از زنجیره بلوکی در صنعت ،بورس اوراق بهادار، بیمه و بانکداری، پزشکی، مطالعات پژوهش های متعددی در جریان است. در سال ۱۹۹۶ در دانشگاه ام‌آی‌تی مطلبی منتشر شد که در آن یک نظام رمز پول به تفصیل شرح داده شده بود، این سلسله مطالب در همان سال توسط آژانس امنیت ملی آمریکا در قالب یک گزارش با عنوان ”چگونه یک ضرابخانه بسازیم، رمزنگاری پول های الکترونیکی گمنام” منتشر شد. گزارش مجمع جهانی اقتصاد از سپتامبر ۲۰۱۵ پیش‌بینی کرد که تا سال ۲۰۲۵، ده درصد تولید ناخالص داخلی جهان بر روی تکنولوژی زنجیره ای ذخیره خواهد شد. اگر بلاک چین یک سیستم عامل باشند بیت کوین نرم افزاری روی این سیستم عامل است.

وجه تمایز بین کوین چیست؟

وی در پایان خاطرنشان کرد: چیزی که بیت کوین را از دیگر پول های پیش از خود متمایز می‌کند غیرمتمرکز بودن آن است. غیرمتمرکز بودن یعنی اینکه هیچ کس نمی‌تواند به تنهایی کنترل شبکه را در دست داشته باشد و هیچکس مالک اصلی آن نیست. هیچ بانک، موسسه نهاد یا نهاد دولتی بیت کوین را کنترل نمی کنند؛ در حقیقت، کنترل بیت کوین بدست تمام کاربران آن است. در روش های سنتی برای انتقال پول، شما نیاز به اعتماد به واسطه ها و موسساتی مثل بانک دارید اما با بیت کوین می توانید بدون نیاز به اعتماد به هیچ موسسه و نهادی به تمام جهان و به صورت مستقیم و همتا به همتا پول (بیت کوین) ارسال کنید هیچ گونه شکل و فرم فیزیکی ندارد و فقط به صورت دیجیتالی منتقل می‌شوند از بیت کوین می توان همانند پول های رایج برای خرید کالا تبادل و انتقال پول و همچنین مانند طلا برای سرمایه‌گذاری استفاده کرد.»