مشارکت ۸۰ هزار کشاورز در احیای دریاچه ارومیه
مشارکت ۸۰ هزار کشاورز در احیای دریاچه ارومیه
ارومیه - مدیر هماهنگی ترویج سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌ غربی گفت: ۸۰ هزار کشاورز در شهرستان‌های مختلف استان، ضمن آشنایی با اصول کشاورزی پایدار، در طرح احیای دریاچه ارومیه مشارکت کرده‌اند.

به گزارش عصرتبریز، بیتا احمدیان در گفت‌وگو با خبرنگاران در ارومیه اظهار کرد: طرح احیای دریاچه ارومیه از طریق مشارکت جوامع محلی در استقرار کشاورزی پایدار و حفاظت از تنوع زیستی با ابلاغ وزارت جهاد کشاورزی در ۸۳ روستای استان اجرا شده‌ است.

وی اضافه کرد: در قالب این طرح که از سال ۱۳۹۳ با همکاری دولت ژاپن، دفتر حفاظت از تالاب‌ها، سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان جهاد کشاورزی اجرا می‌شود، در مجموع ۵۰۰ دوره آموزشی برای کشاورزان برگزار شده که یک‌هزار و ۳۲۰ نفر نیز در این دوره‌های آموزشی شرکت کرده‌اند.

احمدیان اظهار کرد: امسال نیز این دوره‌ها با حضور ۱۱۶ نفر از کشاورزان در روستاهای حوضه دریاچه ارومیه تاکنون برگزار شده و مرحله ششم این طرح در حال امضای تفاهمنامه و برنامه‌ریزی برای اجرا قرار دارد.

مدیر هماهنگی ترویج سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌ غربی با بیان اینکه این طرح یک برنامه محوری آموزش و ترویج در حوضه دریاچه ارومیه است، افزود: استقرار کشاورزی پایدار و استانداردسازی فرایند تولید محصولات کشاورزی از جمله اهداف اجرای این طرح به شمار می‌رود.

احمدیان اضافه کرد: با توجه به مصرف حدود ۹۰ درصد منابع آبی حوضه آبریز دریاچه ارومیه در بخش کشاورزی، یکی از مهمترین راهکارها انجام اقدامات لازم در راستای کاهش مصرف آب در این بخش است.

وی بیان کرد: بر اساس شاخص‌های بین المللی و در راستای مدیریت پایدار منابع آبی حوضه، طبق مصوبه کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه، کاهش ۴۰ درصدی مصرف آب کشاورزی طی یک برنامه پنج ساله با انجام سیاست‌گذاری‌ و برنامه‌ریزی‌های لازم و با مجموعه‌ای از راهکارهای سازه‌ای و مدیریتی در جهت افزایش بهره‌وری و در راستای پایداری کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی تحقق خواهد یافت.