مشارکت زنان در اهدای خون زیر ۴ درصد است
مشارکت زنان در اهدای خون زیر ۴ درصد است
مدیرکل انتقال خون آذربایجان شرقی گفت: مشارکت زنان در اهدای خون در آذربایجان شرقی زیر چهار درصد و مشابه میانگین کشوری است.

به گزارش عصرتبریز، وحید مثمر با بیان این مطلب اظهار کرد: با وجود اینکه زنان ۵۰ درصد مصرف‌کنندگان خون کشور را تشکیل می‌دهند، ولی استقبال از اهدای خون از طرف آن‌ها بسیار کم بوده و باید اطلاع رسانی از تریبون‌های مختلف و ترویج فرهنگ مشارکت بیشتر خانم‌ها در اهدای خون انجام شود.

وی با تاکید بر اینکه اهدای خون به هیچ عنوان فردی را کم خون نمی‌کند، گفت: متاسفانه باور غلطی بر جامعه حاکم است که خانم‎ها با مشارکت در امر اهدای خون، کم‌خون می‌شوند، امروزه تمامی اهداکنندگان اعم از مرد و زن غربال شده و اگر کسی کم خون باشد از همان ابتدا از او خون گیری به عمل نمی‌آید.

به نقل از ایسنا، مدیرکل انتقال خون آذربایجان شرقی با اشاره به شرایط اهدا خون اظهار کرد: در طول یک سال، هر مرد، چهار مرتبه و هر زن، سه مرتبه می‌تواند خون اهدا کند. اهداکنندگان خون باید سالم بوده و سابقه عمل جراحی در طول یک سال گذشته را نداشته باشند.

مثمر با تاکید بر اینکه نیاز به فرآورده‌های خونی در طول سال ثابت است، گفت: اهدای خون در برخی مناسبت‌های ملی و مذهبی مانند ایام محرم و روز ملی اهدای خون، افزایش یافته و در برخی فصول نیز مانند فصول کاری و فصل آغاز مدارس کاهش می‌یابد.

وی با تاکید بر اینکه همیشه به تمامی گروه‌های خونی نیاز داریم، افزود: برخی گروه‌های خونی مانند گروه‌های خونی منفی کم‌یاب و برخی نایاب بوده و به طبع، نیاز به آن‌ها بیشتر است.

وی در ادامه اظهار کرد: هر بار اهدای خون علاوه بر جنبه درمانی، سه نفر را نجات می‌دهد.

مدیرکل انتقال خون آذربایجان شرقی در خصوص نحوه اطمینان از سلامت کامل خون‌های اهدایی، گفت: علاوه بر ارائه بروشور به اهداکنندگان، پرسیدن برخی سوالات توسط پزشکان متخصص، استفاده از برخی مکانیسم‌های تخصصی و انجام آزمایشات از جمله اقدامات در راستای حصول اطمینان از سلامت خون‌های اهدایی است.

وی گفت: از سلامت خون‌های اهدایی اطمینان کامل داریم و در این زمینه می‎توانیم با کشورهای اروپایی و آمریکایی رقابت کنیم.

وی در ادامه با بیان اینکه فراورده‌های خونی به هیچ عنوان به کشورهای دیگر صادر نمی‎شود و پروتوکلی در این زمینه تعریف نشده است، اظهار کرد: چیزی به عنوان صادرات خون به سایر کشورها نداریم. فراورده‌های تهیه شده در استانمان به مصرف خود مردم استان می‎رسد، اما در برخی موارد دریافت و ارسال خون به سایر استان‌های کشور از طریق شبکه ملی خون‌رسانی امکان‌پذیر است.

مثمر در پایان متذکر شد: در خصوص تهیه کیسه‌های خون نیز هیچ مشکلی نداریم و این کیسه‌ها هم تولید داخل و هم خارج هستند.