راه‌اندازی بزرگ‌ترین پردیس سینمایی شمالغرب در تبریز
راه‌اندازی بزرگ‌ترین پردیس سینمایی شمالغرب در تبریز
رئیس حوزه هنری استان آذربایجان شرقی گفت: بزرگ‌ترین پردیس سینمایی شمالغرب کشور در تبریز راه‌اندازی می‌شود‌.

به گزارش عصرتبریز، سیدمحمدحسین بلاغی ظهر امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران با اشاره به اینکه حوزه هنری در کشور، از سال ۹۴ بازسازی سینماها را آغاز کرده است، اظهارداشت: در ۴ سال اخیر بیش از ۱۰۰ سینما بازسازی شده است که بازسازی و راه اندازی پردیس سینمایی قدس تبریز یکی از این پروژه‌ها بوده است.

وی با بیان اینکه هر چقدر در زمینه فرهنگی هزینه شود، چندین برابر آن در زمینه‌های فرهنگی و اجتماعی هزینه‌ها را کاهش می‌دهیم و آسیب‌های اجتماعی را کاهش می‌یابد، افزود: تعریف ما در پردیس‌های سینمایی، یک نیم روز فرهنگی است و نه دو ساعت تماشای فیلم، لذا در کنار سینما قدس تبریز، گالری مهروماه و… را راه اندازی کردیم تا اوقات فرهنگی را افزایش دهیم.

رئیس حوزه هنری آذربایجان شرقی، رکود سینماهای کشور در دهه ۷۰ و ۸۰ را یادآور شد و دلیل آن را دسترسی آسان به فیلم‌ها دانست و گفت: علاوه بر آن، در حوزه سینما داری، زیرساخت مدرن و به روز ایجاد نکردیم و باعث افزایش رکود شدیم اما مردم در دهه ۹۰ سینما دیدن را صرفا برای دیدن فیلم ندانستند و مشارکت در مسایل فرهنگی و اجتماعی و هنری را در سینما رفتن دنبال کردند.

وی با بیان اینکه پردیس سینمایی قدس تبریز در سال ۹۴ شروع به بازسازی شد که در سه سال در ۳ فاز با ۳ میلیارد تومان اعتبار، بازسازی به اتمام رسید، ادامه داد: آمار مخاطبان سینما با بازسازی سینما قدس دو برابر شده است چراکه هدف ما صرفا سودآوری نیست و اقدامات فرهنگی نیز هست.

بلاغی از محیا شدن سینما ۲۹ بهمن تبریز برای بازسازی خبر داد و گفت: دسترسی راحت و سریع و فعالیت در بافت تاریخی تبریز زمینه ساز تبدیل شدن این پردیس به یک مرکز فرهنگی و هنری در تبریز است.

وی ادامه داد: این سینما اکنون ۲ سالن دارد که پس از بازسازی شامل ۵ سالن در سایزهای مختلف از ۸۰ نفره تا ۵۰۰ نفره خواهد بود که در مجموع صاحب ۱۰۰۰ صندلی می‌شود که در سطح شمالغرب بزرگترین پردیس سینمایی خواهد شد. در روند بازسازی هم تلاش می‌کنیم از بهترین و به روزترین امکانات استفاده کنیم که در حوزه تصویر از سیستم پروژکتوری لیزری نسل جدید و در حوزه صوتی از سیستم دالبی پنج به یک استفاده خواهد شد.

رئیس حوزه هنری آذربایجان شرقی، برآورد اولیه بازسازی این سینما را ۸ میلیارد تومان عنوان کرد و خاطر نشان ساخت: یک سوم آن از منابع استانی و بقیه از منابع حوزه هنری کشور تامین خواهد شد که از هفته آینده روندبازسازی و مقاوم سازی این پروژه آغاز می‌شود. این پروژه یکساله است و اگر منابع آن زودتر اختصاص یابد، زودتر از یکسال هم می‌توانیم به مردم تحویل دهیم.

وی با تاکید بر اینکه در سرانه فضاهای فرهنگی تبریز و استان مشکل جدی داریم گفت: باید به فرهنگ به عنوان اصلی ترین مسئله در سرمایه فرهنگی و کاهش آسیب‌های اجتماعی توجه کنیم و چندان به دنبال سود در این حوزه نیستیم.