آزادی ۲۸۱ زندانی غیرعمد از زندان‌های آذربایجان‌شرقی
آزادی ۲۸۱ زندانی غیرعمد از زندان‌های آذربایجان‌شرقی
مدیر ستاد دیه آذربایجان‌شرقی، گفت: با تلاش ستاد دیه و خیرین، طی ۸ ماهه سال‌جاری ۲۸۱ زندانی جرایم غیرعمد از زندان‌های استان آزاد شدند.

به گزارش عصرتبریز، رسول تقی‌پور با بیان این‌که با تلاش ستاد دیه و خیرین، طی ۸ ماهه سال‌جاری ۲۸۱ زندانی جرایم غیرعمد از زندان‌های استان آزاد شدند، اظهار کرد: هفت نفر از این زندانیان، محکومان حوادث کارگاهی و تصادف، ۱۸۳ نفر محکومان مالی و ۹۱ نفر نیز محکومان مهریه و نفقه هستند.

وی با بیان این‌که دو نفر از این زندانیان خانم بوده و ۲۷۹ نفر نیز زندانی مرد هستند، افزود: مجموع کل بدهی زندانیان آزاد شده برابر با ۸۹ میلیارد تومان بوده که مبلغ سه میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان از کمک ویژه ستاد دیه برای آزادی این زندانیان فراهم شده است؛ دو میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان نیز از طریق تسهیلات و همچنین مبلغ ۲۰ میلیارد تومان با پیگیری همکاران ستاد دیه و دعوت از شکات و مذاکره با آن‌ها، از طریق رضایت شاکیان پرونده تامین شده است.

تقی‌پور با بیان اینکه مبلغ ۶۰۰ میلیون تومان نیز توسط خانواده مددجویان برای آزادی این زندانیان فراهم شده است، متذکر شد: ۶۲ میلیارد تومان نیز در نتیجه تلاش‌های ستاد دیه به صدور دادنامه اعسار توسط مراجع قضایی تامین شده است.

مدیر دفتر ستاد دیه آذربایجان‌شرقی با بیان این‌که هم‌اکنون ۴۸۷ زندانی جرائم غیرعمد واجد شرایط در زندان‌های استان حضور دارند که شش نفر آنان زندانی زن و ۴۸۱ نفر نیز زندانی مرد هستند، افزود: از این تعداد ۳۷۳ نفر محکومین مالی، ۱۰ نفر محکومین حوادث کارگاهی اعم از صنعتی و ساختمانی و قتل شبه عمد و تصادف رانندگی و همچنین ۱۰۴ نفر محکومین مهریه و نفقه هستند که در زندان‌های استان دوران محکومیت خود را سپری می‌کنند.

وی افزود: از این تعداد ۲۴۱ نفر در زندان تبریز و ۱۰۱ نفر در زندان مراغه و بقیه مددجویان در سایر زندان‌های استان در حال سپری کردن دوران محکومیت خود هستند که با پرداخت بدهی، به کانون گرم خانواده خود باز می‌گردند.

تقی‌پور با اشاره به تبدیل شدن یک سنت حسنه در استان به یک فرهنگ ارزشمند، گفت: تاکنون، تعداد خانواده‌های متوفی در استان که به سنت حسنه‌ی “اهدای هزینه ضیافت و احسان برای آزادی زندانیان جرایم غیرعمد” پیوسته‌اند، به ۲۳۵ خانواده رسیده است؛ طی دو سال اخیر نیز از محل این کمک ۱۴۲ زندانی جرایم غیرعمد از زندان‌های استان آزاد شده و به کانون گرم خانواده بازگشته‌اند.