ماشینِ رسول، به یاد تراکتوری که تیراختور بود
ماشینِ رسول، به یاد تراکتوری که تیراختور بود
ماشین سازی با شکست دادن استقلال در ورزشگاه آزادی خاطرات شیرین هواداران فوتبال آذربایجان را در مصاف های رو در رو با تیم های پایتخت زنده کرد.

به گزارش عصرتبریز، تیم تراکتور به عنوان تیم اول فوتبال آذربایجان همواره بیشترین توجه را از سوی هواداران و رسانه ها به خود اختصاص داده است. یکی از پرطرفدارترین تیم های فوتبال آسیا در سال های اخیر، دوران پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشته و هوادارانش خاطرات تلخ و شیرین بسیاری با تیم محبوب شان دارند. یکی از دوران شیرینی که همواره در خاطر هواداران تراکتور باقی مانده، دوران طلایی تراکتور با هدایت رسول خطیبی است. تیمی جوان و سرتاسر تهاجمی که بخش قابل توجهی از مهره هایش را چهره های جوان بومی تشکیل می دادند، چهره هایی که این روزها هر کدام برای خودشان ستاره ای شده اند. علی رغم اینکه فرصت کافی به خطیبی داده نشد تا حاصل کار خود را ببیند اما صدرنشینی نیم فصل اول لیگ برتر آن دوره با رسول، تنها پایان خوش تراکتور در طول سال های اخیر بوده است.

ماشین سازی تبریز هفته گذشته در تهران به مصاف استقلال رفت. با توجه به پیروزی در دیدار رفت، شاگردان خطیبی کار دشواری مقابل حریف قدرتمندشان داشتند، چرا که آبی ها آمده بودند تا جبران مافات کرده و انتقام شکست بازی رفت را بگیرند. کمتر کسی تصور می کرد که استقلال بعد از یازده هفته شکست ناپذیری، با قبول شکست مقابل ماشین سازی در تهران، نوار نباختن های خود را پاره شده ببیند، این اتفاق اما رخ داد و ماشین سازی موفق شد با ارائه یک بازی تحسین برانگیز، استقلال را از پیش رو برداشته و بار دیگر خاطرات شیرین هواداران فوتبال آذربایجان را در مصاف های رودرو با تیم های پایتخت زنده کند.

تیراختور

تراکتوری که تیراختور بود

رسول خطیبی در لیگ چهاردهم هدایت تراکتور را بر عهده گرفت. با توجه به سیاست کاری که این مربی همواره به آن پایبند است، شاهد حضور تعداد قابل توجهی از بازیکنان جوان و بومی فوتبال آذربایجان در آن تیم بودیم. چهره هایی چون سامان نریمان جهان، محسن دلیر، فرشاد احمدزاده، احمد کامدار، حبیب گردانی و سعید آقایی بازیکنانی بودند که شاکله اصلی تراکتورِ تحت هدایت رسول خطیبی را تشکیل می دادند. با اضافه شدن چند بازیکن نظیر مهدی کیانی، حامد لک، محمد ایرانپوریان و لوسیانو ادینیو به این نفرات، تراکتورِ لیگ چهاردهم آمده بود تا تاریخی جدید را برای خود رقم بزند. با شروع لیگ، موتور تراکتور هم خیلی زود روشن شد. پیروزی های پر گل و بازی های چشم نواز، از تراکتور لیگ چهاردهم یک تیم جذاب ساخته بود؛ تیمی که ستاره کم داشت اما همه بازیکنانش به واسطه درخشش در پست های خود، مستحق ستاره نامیده شدن بودند.

در پایان نیم فصل اول لیگ چهاردهم تراکتور موفق شد عنوان قهرمانی را به خود اختصاص دهد. این تیم با کسب ۲۸ امتیاز، بالاتر از تیم های قدرتمندی چون سپاهان، نفت تهران و استقلال قرار گرفت. سرخ پوشان فوتبال آذربایجان در آن مقطع با زدن ۲۸ گل، کسب ۸ برد و تفاضل گل ۱۲+ از هر حیث بهترین بودند. تراکتور هشت برد خود را به ترتیب در هفته های اول، سوم، پنجم، ششم، هفتم، هشتم، یازدهم و سیزدهم برابر تیم های برابر تیم های فولاد، ملوان، صبا، نفت مسجد سلیمان، پرسپولیس، راه آهن، سایپا و گسترش فولاد کسب کرد. لوسیانو ادینیو و محسن دلیر که خط حمله آتشین این تیم را تشکیل می دادند به ترتیب در نیم فصل اول موفق به زدن ۱۰ و ۷ گل شدند.

چنین شرایطی باعث شده بود تا حال فوتبال آذربایجان در آن دوره خوبِ خوب باشد. حضور رسول خطیبی جوان در راس کادر فنی سرخ پوشان، پیش از آغاز لیگ با انتقادات بسیاری همراه بود و عده ای عقیده داشتند این سرمربی برای حضور در تیم بزرگی چون تراکتور کم تجربه است. آغاز لیگ و روند خوب تراکتور نشان داد خطیبی به خوبی توانسته به آن چه که هواداران تراکتور می خواهند عمل کرده و تیمی را متشکل از ستاره های بومی روانه بازی بزرگ کرده و سربلند از آنها خارج شود. همین موضوع کافی بود تا حمایت حداکثری هواداران را از تراکتورِ آن دوره شاهد باشیم؛ تراکتوری که به عقیده بسیاری از تیفوسی هایش، تیراختورترین تیم تاریخ بود.

حمله های بی دردسر و تشریفات

یکی از شاخصه های مهم و در عین حال جالب توجه تراکتورِ خطیبی در آن دوره، سبک غیرقابل مهاری بود که این تیم در حمله داشت. حمله هایی بی دردسر و با کمترین تشریفات ممکن! موضوعی که از آن صحبت می کنیم را در بازی ماشین سازی و استقلال نیز شاهد بودیم؛ حامد لک توپ را در اختیار گرفته و با یک پاس بلند آن را به زمین حریف فرستاد؛ آل کثیر توپ را در اختیار گرفت و به محمد قادری فرستاد؛ قادری هم با یک شوت دقیق این پاس را به گل اول ماشین تبدیل کرد! به همین سادگی و به همین زیبایی! تاکتیکی که هواداران فوتبال آذربایجان را به یاد تراکتورِ نیم فصل اول لیگ چهاردهم انداخت. تیمی که بارها و بارها با همین تاکتیک دروازه حریفانش را باز کرده بود. برای به خاطر آوردن این گل ها کافی است سراغ گل هایی بروید که در آن مقطع سامان نریمان جهان، ادینیو و محسن دلیر به ثمر رسانده بودند. چنین تاکتیکی باعث شده بود تا تراکتور در فاز تهاجمی غیرقابل مهار و غیرقابل پیش بینی باشد و بلاهایی شبیه بلایی که ماشین سر استقلال آورد را سر حریفانش بیاورد.

لوسیانو ادینیو

تهران – تبریز – برد

پیروزی مقابل سرخابی های پایتخت همواره یکی از نکاتی بوده هواداران تراکتور به آن می بالند. تیم محبوب آن ها در یک دهه اخیر عملکرد بسیار خوبی در تقابل های خود با استقلال و پرسپولیس در تهران داشته است. ماشین سازی هفته گذشته به نیابت از همشهری خود کاری را انجام داد که در لیگ چهاردهم، تراکتور مقابل پرسپولیس انجام داده بود. در روزی که پرسپولیسِ دایی به شدت به برد نیاز داشت، تراکتور با هدایت رسول خطیبی، کاری کرد کارستان و موفق شد این تیم را در ورزشگاه آزادی با نتیجه سه بر یک شکست دهد. جالب اینجاست در همان دیدار نیز تاکتیکی که در پاراگراف بالا به آن اشاره کردیم را در گل سومی که توسط نریمان جهان وارد دروازه سوشا مکانی شد، شاهد بودیم.

به یاد تراکتوری که تیراختور بود

در چنین شرایطی باید گفت، ماشین سازی این روزها ما را به یاد تراکتوری می اندازد که از آن به عنوان تیراختورترین تیراختور تاریخ یاد می شود. ماشین سازی تحت هدایت رسول خطیبی با مهره هایی که تعداد زیادی از آنها جزو چهره های با استعداد فوتبال آذربایجان هستند و حضورشان در این تیم هزینه زیادی روی دست باشگاه نگذاشته، در حال حاضر با ۲۲ امتیاز در رده نهم جدول رده بندی قرار دارد. این تیم پرسپولیس را در تهران متوقف کرده و از استقلال در طی دو بازی رفت و برگشت شش امتیاز گرفته است. تیم بی ادعای خطیبی این روزها از زیر سایه خارج شده و به تیتر یک تبدیل شده است. تیمی که ارائه کننده بازی هایی است که هواداران فوتبال آذربایجان آن را دوست دارند. این تیم شاید از پیکان شش گل بخورد اما اهل عقب کشیدن نیست؛ این خصلت مردم آذربایجان است که هیچ گاه کم نمی آورند، حتی در بدترین شرایط و نتیجه چنین روحیه ای همواره رسیدن به بهترین هاست.