آنالیز آماری عملکرد تراکتور در نیم فصل اول لیگ نوزدهم
آنالیز آماری عملکرد تراکتور در نیم فصل اول لیگ نوزدهم
تراکتور آذربایجان در دومین فصل از مالکیت زنوزی در حالی پای به رقابت‌های لیگ گذاشت که یکی از مدعیان اصلی قهرمانی به شمار می‌رفت.

عصرتبریز – سعید عبدی: تراکتور با رتبه سوم نیم فصل اول لیگ نوزدهم را به پایان رساند. این تیم فراز و نشیب های بسیاری در این فصل داشت که بیشتر آنها مربوط به اواخر فصل است.

تراکتور آذربایجان در دومین فصل از مالکیت محمدرضا زنوزی در حالی پای به رقابت های لیگ برتر گذاشت که با حفظ ستاره های ملی پوش خود و اضافه کردن چند ستاره داخلی و خارجی، یکی از مدعیان اصلی قهرمانی به شمار می رفت. مصطفی دنیزلی، که هواداران تراکتور از سال ها پیش خواستار حضور او روی نیمکت تیم شان بودند، هدایت تراکتور را در لیگ نوزدهم قبول کرد تا تی تی ها به آرزویشان برسند. همه چیز برای یک فصل رویایی آماده بود و تراکتوری ها آمده بودند تا در لیگ نوزدهم یکه تازی کنند. در این مطلب صفر تا صد تراکتور در نیم فصل اول را با محوریت مسائل آماری مورد بررسی قرار داده ایم:

فراز و فرود بدون چشیدن طعم صدر

تساوی خارج از خانه مقابل نفت مسجدسلیمان، شروعی متوسط برای تراکتور بود. بعد از این تساوی، کسب یک برد لذت بخش مقابل پرسپولیس در تبریز نشان داد که سرخ پوشان فوتبال آذربایجان دست پر وارد گود شده اند، بعد از غلبه بر مدافع عنوان قهرمانی، تساوی مقابل ذوب آهن، تراکتور را تا رتبه پنجم بالا برد. از هفته چهارم بود که یکه تازی شاگردان دنیزلی آغاز شد. آنها موفق شدند با کسب چهار برد متوالی خود را به رده دوم جدول رده بندی برسانند؛ گل گهر، سایپا، پارس جنوبی و نساجی تیم هایی بودند که تراکتور طی هفته های چهارم تا هفتم موفق به شکست دادنشان شد. کسب چهار برد متوالی و بسته نگاه داشتن دروازه از آغاز فصل، تراکتور را به یک مدعی واقعی تبدیل کرده بود اما هفته هشتم برای این تیم پایانی بود بر تمامی امیدها و آرزوها؛ شکست تلخ مقابل صنعت نفت در آبادان همه رکوردهای طلایی تراکتور را پاک کرد و این تیم را در یک سراشیبی تند قرار داد. سراشیبی که دو باخت دیگر را نیز به دنبال داشت و این تیم را تا رده نهم پایین کشاند. در نهایت مسئولان باشگاه برای سامان دادن به وضعیت تیم شان، پس از تساوی خانگی مقابل تیم قعرنشین شاهین با مصطفی دنیزلی قطع همکاری کردند. شکست مقابل ماشین سازی، اولین نتیجه ای بود که تراکتورِ بدون دنیزلی کسب کرد. بعد از این شکست، تراکتوری ها دومین فراز خود را تجربه کردند و موفق شدند سه برد متوالی را با هدایت ساکت الهامی کسب کنند. پیروزی در بازی های معوقه مقابل پیکان و شهرخودرو و بازی هفته پایانی نیم فصل مقابل فولاد، پایان کار سرخ پوشان در نیم فصل اول بود. با توجه به اینکه تیم ها با برگزاری هفته اول نیم فصل دوم راهی تعطیلات نیم فصل شدند، پیروزی مقابل نفت مسجد سلیمان را نیز باید در کارنامه نیم فصل اول تراکتور لحاظ کنیم.

نتایج تراکتور از دریچه آمار و ارقام

تعداد برد: ۹ (تراکتور ۶ برد خود را در خانه کسب کرد و ۳ برد را نیز در بازی های خارج از خانه به دست آورد.)

مساوی: ۳ (۲ مساوی از ۳ مساوی تراکتور در بازی های خارج از خانه رقم خورد. این تیم در تبریز تنها یک بار با نتیجه مساوی زمین بازی را ترک کرد.)

باخت: ۴ (شکست ۴-۲ مقابل استقلال، تنها شکست خانگی تراکتور محسوب می شود. این تیم ۳ باخت دیگر خود را در خارج از خانه متحمل شده است.)

بهترین پیروزی: پیروزی ۴-۰ مقابل نساجی، بهترین برد تراکتور در نیم فصل اول از نظر تعداد گل زده محسوب می شود.

سنگین ترین شکست: شکست ۴-۲ مقابل استقلال که تنها شکست خانگی تراکتور در نیم فصل بود، سنگین ترین شکست این تیم در نیم فصل اول نیز محسوب می شود.)

گل های زده و خورده تراکتور از دریچه آمار و ارقام

تعداد گل های زده: ۱۹ گل (عملکرد تراکتور در زمینه گلزنی در بازی های خانگی و خارج از خانه تقریبا یکسان بوده است. این تیم ۱۰ گل در خانه و ۹ گل در خارج از خانه به ثمر رسانده است.)

گل های دریافتی: ۱۳ (اگر بازی با استقلال را فاکتور بگیریم، تراکتور آمار گل خورده قابل توجهی در بازی های خانگی دارد. این تیم به غیر از ۴ گلی که از استقلال در تبریز خورد، تنها یک بار دروازه خود را در تبریز باز شده دیده است. ۸ گل از ۱۳ گل دریافتی تراکتور در بازی های خارج از خانه بوده است.

میانگین گل زده: از نظر میانگین گل زده، تراکتوری ها تقریبا در هر بازی یک گل به ثمر رسانده اند و این آمار خوبی برایشان محسوب می شود. (۱٫۱۹ گل در هر بازی)

میانگین گل دریافتی: میانگین گل دریافتی تراکتور به ازای هر بازی، کمتر از یک است. (۰٫۸۱ گل خورده در هر بازی)

نکات ویژه:

تراکتور در نیم فصل اول برای زدن هر گل، به طور میانگین به ۴۶ دقیقه زمان نیاز داشته است. این آمار در بازی های خانگی ۴۴ دقیقه و در بازی های خارج از خانه ۴۹ دقیقه است. برای باز شدن دروازه تراکتور نیز، حریفان این تیم به طور میانگین به ۴۱ دقیقه زمان نیاز داشتند. این آمار در بازی های خانگی ۴۶ دقیقه و در بازی های خارج از خانه ۳۸ دقیقه است.

تراکتور در ۵ بازی از نیم فصل اول موفق به گلزنی نشده است. ۴ بازی از این تعداد را بازی های خارج از خانه شامل می شوند. این تیم تنها در یک دیدار خانگی موفق به باز کردن دروازه حریف نشده است؛ این دیدار مربوط به تساوی بدون گل مقابل شاهین شهرداری بوشهر می شود.

تراکتور در ۱۰ بازی موفق به بسته نگاه داشتن دروازه خود شده است. سرخ پوشان تنها در ۶ بازی گل خورده اند که آمار بسیار خوبی برایشان به شمار می رود. مظاهری در ۶ بازی خانگی و۴ بازی خارج از کلین شیت کرده است.

دقایق ۶۰-۷۵ طلایی ترین ۱۵ دقیقه برای تراکتور در زمینه گلزنی هستند. این تیم ۳۲% از گل های خود را در این بازه زمانی به ثمر رسانده است. به طور کلی ۷۹% از گل های تراکتور در نیمه دوم به ثمر رسیده و تنها ۲۱% درصد از گل های این تیم مربوط به نیمه اول است. این نشان می دهد که تراکتوری ها در نیمه دوم، به خصوص نیم ساعت پایانی بازی (۵۱ درصد گل های این تیم را شامل می شود.) در گلزنی خطرناک هستند.

آمار مربوط به بازیکنان تراکتور:

رشید مظاهری، مهدی تیکدری نژاد، ساسان انصاری سه بازیکنی هستند که در هر ۱۶ بازی تراکتور بازی کرده اند. در این میان اما مظاهری تنها بازیکن تراکتور به شمار می رود که در تمامی دقایق بازی های نیم فصل اول تراکتور در زمین بازی حضور داشته است. تیکدری نژاد در ۲ بازی از ۱۶ بازی تعویض شده و در ۱۴ بازی از آغاز تا پایان در زمین بازی حضور داشته است. ساسان انصاری نیز در ۱۲ بازی در ترکیب اصلی تیم حضور داشته که در ۵ مورد از این بازی ها تعویض شده است؛ در ۴ بازی هم که ساسان در ترکیب اصلی نبوده، شاهد حضور وی به عنوان یار جایگزین بوده ایم.

سبحان خاقانی، بازیکن ۲۰ ساله تراکتور که در دقیقه ۹۴ بازی با شهرخودرو به عنوان یار جایگزین به جای مسعود شجاعی به زمین بازی آمد، کمترین دقایق حضور در زمین بازی را در تیم تراکتور به خود اختصاص داده است.

رشید مظاهری در دیدار تراکتور و پارس جنوبی