کبوترخانه تاریخی بناب مرمت شد
کبوترخانه تاریخی بناب مرمت شد
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان آذربایجان‌شرقی از اتمام مرمت کبوترخانه تاریخی بناب خبر داد.

به گزارش عصرتبریز، مرتضی آبدار ظهر امروز شنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به اهم اقدامات این اداره کل در راستای مرمت و بازسازی ابنیه تاریخی شهرستان بناب، گفت: با توجه به ظرفیت‌های غنی شهرستان بناب در حوزه میراث فرهنگی و وجود آثار تاریخی ادوار مختلف در این شهرستان، اداره کل میراث فرهنگی استان تاکنون حرکت مستمر و مداومی در راستای صیانت و احیای آثار این شهرستان داشته است.

او با اشاره به اینکه مرمت «کبوترخانه بناب» از جمله اقدامات متمرکز این اداره کل طی سال ۹۸ بود، ادامه داد: این اثر از جمله بناهای مهم تاریخ این شهرستان محسوب می‌شود که ۱۱۲ سال قدمت دارد و مرمت آن از سال ۹۷ آغاز شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی در ادامه با بیان اینکه جهت مرمت این کبوترخانه قریب به ۱ میلیارد ریال هزینه شده است، ادامه داد: با میزان هزینه کرد مذکور و همچنین برنامه ریزی دقیق کارشناسان میراث فرهنگی استان، مراحل مرمت کبوترخانه طی یک سال اخیر به طور کامل انجام شده و با پیشرفت فیزیکی ۱۰۰ درصدی همراه بوده است.

آبدار در خاتمه اظهار داشت: بر اساس برنامه مرمتی این بنا، اقداماتی نظیر اجرای دیوار بیرونی بر اساس مستندنگاری تاریخی، استحکام بخشی سازه بنایی و عناصر چوبی، عایق‌کاری سقف و درب و اجرای هره مشبک آجری به طور کامل انجام گرفت.